Neviditelný pes

FEJETON: Nevítaná pošta

29.3.2021

V pravém dolním rohu obrazovky mého počítače se objevilo upozornění: „Hrozná Nehoda“. Otevřela jsem zprávu – v záhlaví stálo Hospodářské noviny, bylo tam logo České televize a ještě nějaký další celkem seriózní zdroj. Hned ve druhém řádku mě překvapily chyby. No tohle! Musím napsat kamarádovi do Hospodářek, že by si měli pořídit korektora. Po dalších dvou řádcích jsem pochopila, že nepůjde o korektora, že je to celé nějaké divné, jako by to psal někdo, kdo neumí česky… Navíc článek nebyl o žádné Hrozné Nehodě, ale o tom, že kdosi – snad nějaký sportovní trenér – prozradil v televizním pořadu, jak na spekulacích s bitcoinem vydělat tisíce a statisíce. Spekulovat s bitcoiny nehodlám a zprávu jsem vyhodila.

Po dvou hodinách se na obrazovce objevila další zpráva – že mám v počítači pět virů. Lehkomyslně jsem zmáčkla tlačítko „Odstranit“, načež se ukázalo, že bych si pro odstranění údajných virů musela koupit program, jehož jméno si nechám pro sebe. Mám totiž jiný antivirový program, tak proč bych měla chodit ke konkurenci. A navíc – jak ví ten někdo, kdo mi upozornění poslal, co mám nebo nemám v počítači, když do něj nemá přístup? Smazala jsem to a hned jsem si uvědomila, že jsem možná udělala chybu, že jsem se měla aspoň podívat, od koho upozornění přišlo. Pro jistotu jsem zkontrolovala, jestli mám všechno, co můžu potřebovat, uložené na vnějším disku – kdyby náhodou přese všechno na těch virech něco bylo.

A tak to šlo dál, jedno upozornění za druhým. Když mi jakási prsatá Saša oznámila, že potřebuje „vyšukat“, ani jsem to neotevřela, jen jsem se koukla na adresu – přišlo to od „actionvideo.ru“. Nikdy jsem žádnou stránku, která by se tak jmenovala, nenavštívila, dokonce jsem o ní nikdy nic neslyšela ani nečetla, a už vůbec nemůže být řeč o tom, že bych požádala, aby mi zasílala upozornění.

Ale upozornění chodí desetkrát i víckrát za den. Jsou pořád stejná: že mám v počítači viry, že někdo vydělal na obchodech s bitcoiny, že si mám pořídit pilulky proti prostatitidě, co si mám koupit na sebe, abych byla „in“, zase ta prsatá Saša a ještě dvě nebo tři další – pokaždé několikrát denně. Actionvideo.ru se činí. Kromě těch upozornění na viry v mém počítači jsou to hlavně běžné, ne právě zajímavé reklamy, které se člověku vtírají na nejrůznějších webových stránkách.

Přemýšlela jsem chvilku, proč to actionvideo.ru dělá, a usoudila jsem, že se mě jednoduše pokouší přimět, abych si koupila ten vnucovaný antivirový program – anebo se snaží nějak se mnou navázat kontakt a dostat se mi do počítače hloub než na pravý dolní okraj obrazovky. Co tam chce najít? Zřejmě přístup do mého bankovního konta, jinak tam jsou věci, které jsou zajímavé jen pro mne a nikomu jinému by k ničemu nebyly. Zjevně je to automat, jinak by mu snad muselo dojít, že článek, který předstírá, že vyšel v Hospodářských novinách, nebude už po x-té nikoho zajímat.

LN, 26.3.2021zpět na článek