Neviditelný pes

FEJETON: Legrácky s (ne)přechylováním

30.7.2021

V okruhu mých známých je i jeden, který přejal příjmení své ženy. Nicméně v mužské podobě, bez -ová. Takže vlastně přejal jméno otce své ženy. Není to nedůsledné, jmenovat se po tchánovi a ne po manželce?

Naše zákony připouštějí (zdá se mi, že jen pro ženy) i možnost používat obě příjmení. A tady už se spolu s možností nepřechylování můžeme vyřádit téměř donekonečna.

Vezměme například slečnu Kyselou, která si vzala pana Smetanu. Paní Smetana Kyselá, to už je jako ze hry Opeřený had z pera Járy Cimrmana. Vzhledem k tomu, že u nás existuje i příjmení Brambor nebo Knedlík, může slečna s takovým nepřechýleným příjmením získat pouhým sňatkem se vhodným pánem krásné příjmení Horký Brambor.

Používat společné příjmení jednoho z partnerů u nás lze za náležitý bakšiš i v registrovaném partnerství, ale používání obou příjmení zatím ne. V registrovaném partnerství lze být buď Kyselá, nebo Smetana, ale ne oboje najednou. Pokud u nás někdy dojde k uzákonění stejnopohlavního manželství, pak konečně postačí, aby si slečna s nepřechýleným příjmením Smetana vzala slečnu Kyselou a je to. Vznikne pár Smetana a Kyselá Smetana. Nebo vzniknou dvě Kyselé Smetany? To by ale znamenalo, že i v klasickém manželství by musela být přípustná dvě příjmení u obou manželů. Tak nevím - lze to už teď, nebo ne? Měl by dnes Tomáš Garrigue Masaryk problémy s matrikou? A mohou se manželé případně jmenovat Kyselý Smetana a Kyselá Smetana, nebo se oba musejí jmenovat Kyselý Smetana (nebo oba včetně manžela Kyselá Smetana)?

A vize do budoucna: Pán se dvěma příjmeními se rozvede, obě příjmení si ponechá. Paní se dvěma příjmeními se rozvede, obě příjmení si ponechá. Ti dva se vezmou a mladá paní se rozhodne vedle svých příjmení přijmout i příjmení svého manžela. Paní Čipera Neposeda Bejvalá Churavá. Když blbnout, tak na kvadrát!

Převzato z autorovy Palety názorů a ptákovin



zpět na článek