Neviditelný pes

VĚDA: Talentová akademie 2017

20.7.2017

Hledáme: 12 studentů, které pustíme tam, kam nikoho jiného
Umožníme: poznat, k čemu využíváme nejvýkonnější lasery světa
Dostanete: zážitek na celý život a ti nejtalentovanější i nabídku další spolupráce
Jsme: Laserová centra ELI Beamlines a HiLASE a vědecko-populární časopis Vesmír

AVOJA, Bivoj, Lucifer nebo Krakatit, tak se jmenují unikátní laserové systémy, které ve světě v tuto chvíli nemají konkurenci. Jde o zařízení s nevídanými parametry, s jejichž pomocí můžeme provádět v laboratořích výjimečné experimenty, a posouvat tak laserovou vědu kupředu.

Navazujeme na své špičkové předchůdce. Na našem území se první laser rozsvítil už roku 1961. Po Spojených státech amerických a Sovětském svazu jsme byli teprve třetí zemí světa s vlastním laserovým systémem. Nashromážděné zkušenosti pracovníků Akademie věd a českých univerzit po bezmála 60 letech daly vzniknout vědeckým centrům ELI Beamlines a HiLASE - největší vědecké investici v historii naší země.

Být na světové špičce však znamená hledat ty, kteří nám pomohou se tam udržet. Zakládáme proto Talentovou akademii pro nadané středoškoláky se zájmem o vědu a zápalem naplno se pustit do této jen málo probádané oblasti fyziky.

HiLASE 1
HiLASE 2

Snímky z laserové laboratoře HiLASE, v níž jsme roku 2015 v rámci jiného speciálního projektu pro talentované studenty vrtali laserem nejrůznější předměty. (Snímek: Jan Rasch)

Pro první ročník Talentové akademie si z přihlášek vybereme 12 nejlepších studentů[1], pro něž máme připravený program, na který jen tak nezapomenou. Během tří dnů strávených v našich vědeckých centrech jim zpřístupníme naše laboratoře, kam se běžně dostanou pouze vybraní zaměstnanci Fyzikálního ústavu Akademie věd. Připraveny jsou experimenty, které jinde nelze zažít, i možnost vyzkoušet si práci ve vědeckém týmu na vlastní kůži.

Pokud během programu usoudíme, že byste se v budoucnu mohli stát plnohodnotným členem vědeckého týmu, ať už díky vašemu zápalu, znalostem nebo schopnosti nacházet inovativní řešení, nabídneme vám dlouhodobou spolupráci s našimi výzkumníky. V tomto programu není co ztratit, lze jen získat. Tak pojďte do toho s námi a přihlaste se do Talentové akademie!

Co vás čeká:

- Zblízka se seznámíte s prací vědeckých týmů a chodem laserových center
- Vyzkoušíte si práci v čisté laserové laboratoři, která je běžně přístupná pouze vybraným zaměstnancům Fyzikálního ústavu Akademie věd.
- Na jeden den se stanete součástí vědeckého týmu, budete se podílet na výzkumu a prakticky si rozšíříte znalosti laserových technologií.
- Vaším mentorem bude laserový expert, pod jehož vedením budete v týmu pracovat na společném vědeckém projektu.
- Čeká vás návrh řešení, realizace experimentu, vyhodnocení dat i prezentace výsledků.
- Pokud se osvědčíte, nabídneme vám další spolupráci s našimi vědci a možnost osobního rozvoje.
- Hlavním jazykem Talentové akademie je čeština, konverzace s některými lektory může být v angličtině.

Základní informace:
- Profil uchazeče: student/ka čtyřletého gymnázia, vyšších stupňů osmiletého gymnázia (kvinta - oktáva) či odborné SŠ se zájmem o přírodovědné předměty, zejména pak fyziku.
- Vyplnění přihlášky v podobě on-line dotazníku do 22. 7. 2017 na adrese
bit.ly/TalentováAkademie2017
- Finalisty vybere odborná porota do 6. 8. 2017. Výsledky zveřejníme 7. 8. 2017.
- Nezávislá porota se skládá z vědců Fyzikálního ústavu Akademie věd. Z přihlášených vybere 12 finalistů.
- Datum finále: 8. - 10. 9. 2017, Dolní Břežany.
- Organizátoři: Fyzikální ústav Akademie věd - Laserová centra ELI Beamlines a HiLASE a vědecko-populární časopis Vesmír.
- Každý vybraný finalista uhradí do 22. 8. 2017 motivační poplatek 500 Kč. Pokyny k platbě zašleme finalistům e-mailem. Částka bude finalistovi vrácena v případě absolvování finále.

Kontaktní osoby pro případné vaše otázky:
ELI Beamlines: Hana Strnadová, Hana.Strnadova@eli-beams.eu, 601 560 333
HiLASE: Radka Kozáková, kozakova@fzu.cz, 601 560 164
VESMÍR: Marek Janáč, janac@vesmir.cz, 602 662 269

[1] Celkem 8 z nich budeme vybírat z vás, kdo jste z projektu Vesmíru pro talentované studenty. Svou příslušnost k časopisu tedy v přihlášce nezapomeňte vyznačit, zvýšíte si tím šanci na úspěch.

Marek Janáč


zpět na článek