Neviditelný pes

ARTEMIS: Čarovalo kuře a ryba vyhrála

30.8.2022

Opakoval jsem si dětskou říkanku: čarovalo kuře, aby bylo dobře. Zároveň jsem si přál, aby jiným nevyšla říkanka „čarovala ryba, aby byla chyba“. A že jich určitě je naseto, těch co se obracejí k rybě! Ano, šlo o pondělní start mise Artemis I, která navazuje na historický program Apollo. Raketa SLS opět startuje z rampy 39B Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Modul Orion má obletět Měsíc a vrátit se na Zemi. Tentokrát ještě ne s lidmi, na jeho palubě je figurína podobná těm z výkladních skříní obchodu s oděvy, navlečená do skafandru. Kromě ní – má jméno Moonikin – tam jsou ještě dvě torza, také mají jména, Zohar a Helga, a ta jsou oblečená do testovacích protiradiačních vest. Takže na toto a mnoho dalšího se upínalo mé zaříkání Čarovalo kuře, aby bylo dobře. Upínali se i jiní, co čarovali s rybou chybou – a vyhráli. Pro pondělek. Dál se uvidí v pátek, na ten den je start odložen.

Samozřejmě že jsem se díval na přenos. Díval jsem se i na přenosy Apolla, včetně přenosu přistání. Tehdy, na samém začátku normalizace, se přistání ještě vysílalo v televizi. Pak normalizační režim přímé přenosy utnul. Přitom ten signál samozřejmě do Prahy šel, chodil jsem tenkrát za kamarády do budovy televize ve Vladislavově ulici se dívat. Viděl jsem tenkrát i přistání slavné mise Apollo XIII., ano, té havarované. Současná doba dala příležitost sledovat start mise Artemis třeba na mobilu někde na pařezu v lese.

Ono to spolu souvisí. Sledování na pařezu v lese je důsledek technického pokroku a tak i projekt Apollo má svůj podíl na tom, že Artemis v pátek odstartuje, jak doufám, a uvidíme to, kde a kdy se nám zachce. Moc mě tenkrát před padesáti lety mrzelo, že projekt Apollo Američané zastavili a velmi smutně jsem si o mnoho let později v technickém muzeu na Cape Canaveral nepoužité moduly prohlížel. Ještě víc mě mrzelo, že zamrzlo celé to velkolepé směřování ke vzdálené hranici. Měsíc a později Mars… Nějakou dobu se zdálo, že jsou na dosah a pak najednou se ocitly v technickém nedohlednu. Cíl k dosažení je tu znovu, na řadě je bezprostředně Měsíc a poté Mars. Cítím, že svět došel tak daleko, že je třeba nějakého přelomového technického a vědeckého posunu. Projekty typu Artemis k tomu pomáhají otevřít dveře. V pondělí to nevyšlo, v pátek… Čarovalo kuře, aby bylo dobře.

A když se někdo bude ptát, proč je třeba létat na Měsíc? Je dobře si připomenout, co řekl Edmund Hillary, když se ho ptali, proč je třeba vylézt na Everest. Tehdy odpověděl: Protože je na světě.zpět na článek