Neviditelný Pes

ZDRAVÍ: Snížená DPH na potraviny pro diabetiky

9.3.2011

Tak už je ruka v rukávě – alespoň co se týká vládního návrhu změn DPH. Mimo jiného mají zůstat ve snížené sazbě DPH potraviny pro pacienty s cukrovkou a dalšími metabolickými problémy (bezlepková dieta). (Viz kupř. zde

Další metabolické problémy s dovolením vynechám, pro zachování nízké DPH bezlepkových potravin jsem bezvýhradně – bezlepková dieta je beztak již dost drahá, celiakie se jinak než dietou řešit nedá (neexistují žádné léky ani podpůrné prostředky) a někdy nabývá hodně krutých podob).

Pokud jde o potraviny pro diabetiky, přední odborníci v oboru diabetologie a dietologie zaslali ministrům Kalouskovi a Hegerovi dopis, v němž poněkud zaoblenou formou vysvětlují, že diabetici ve skutečnosti konzumují běžné potraviny jako každý jiný smrtelník a tzv. diapotraviny jsou jen podfuk.

Protože tento článek nemá sloužit k diabetické osvětě, nebudu se šířit o potravinách či nápojích, které jsou pro diabetiky tabu (je jich velmi málo a jiná tabu mají diabetici 2. typu ve srovnání s ostatními), ani o tom, proč se tzv. diapotraviny diabetikům již dávno nedoporučují. Kdyby to někoho zajímalo, ráda mu na otázky odpovím a pošlu odkazy v diskusi ke článku.

Proč mají být potraviny pro diabetiky ve snížené sazbě ponechány? Buďto chce vláda lidem s cukrovkou nějakým způsobem pomoci a dělá to opravdu hloupě (i kdyby si diabetik kupoval diakompoty, diamarmeládu nebo diačokoládu, snížená DPH na těchto pár okrajových složek jeho stravy ho nespasí – nebo si snad někdo skutečně myslí, že diabetik konzumuje převážně „diavýrobky“?), v horším případě mohou „diavýrobky“ představovat pomoc pro někoho úplně jiného - slušný byznys – pokud by byl náhodu „diakompot“ levnější něž běžný kompot (případně pokud bude Orbit bez cukru nebo Tic-Tac uznán jako potravina pro diabetiky...), v nejhorším případě by se z „diapotravin“ mohly stát druhé lehké topné oleje (něco se nakoupí jako diapotravina a prodá jako běžná potravina).

Nebo snad budou moci cukrovkáři chodit k pokladnám supermarketů s průkazkou diabetika koupit cokoliv k jídlu se sníženou sazbou DPH?

Domnívám se, že lépe by diabetikům pomohlo (když už vláda odmítá zařadit mezi výrobky s nižší sazbou DPH léky a zdravotní materiál) povinné „vybavení“ všech výrobků nutričními tabulkami s uvedením obsahu sacharidů - většina diabetiků totiž musí sacharidy ve stravě počítat a konzumovat jejich definované množství a to je u mnoha výrobků (například méně běžné druhy pečiva, některé mléčné výrobky, řada nápojů) problém.zpět na článek