Neviditelný pes

ZDRAVÍ: Odvrácená tvář filmu (4)

25.1.2007

Poledne

Probral jsem se do skutečnosti.

Akcie tabákového průmyslu, nejcenější papír burzovního obchodu, dále posiluje!

Philip Morris dostává další cenu za své humanitární a donátorské aktivity.

Bezpočet novinářů a osobností se sešlo na této benefiční akci a z jejího výtěžku bude zakoupen drahý lékařský přístroj, který může pomoci mnoha lidem.

Štědrý donátor Philip Morris upsal zlomek svého příjmu z nemoci a zabíjení dětí, aby několika jedincům z dvoumiliónové řady vlastních obětí, pomohl.

Přístroj je odepsán z daní, takže ho nakonec zaplatíme stejně my a naše děti.

Pěkné.

Novináři zatleskají a spěchají na tiskovou konferenci k novému filmu, aby popsali další neskutečný příběh a poslali čtenáře na další, bezchybně fungující reklamu na tabák.

Statisíce českých dětí si zapalují novou cigaretu, která je přiblíží k cíli.

Hlavní hygienik vyráží do potravinových obchodů, aby za halasného povyku stáhl sérii konzerv s vyšším obsahem nedovolené chemické látky, aby chránil zdraví na něj odkázaných spotřebitelů. Spolu s ním vyrážejí kameramani a zemědělská a potravinářská inspekce, také Česká inspekce obchodní.

Cestou míjí cigarety, nabízené hned u pokladny potravin, aby se droga při příchodu i odchodu svému nemocnému připomněla.

Míjejí cigarety, které obsahují více než 4 000 chemických látek - patogenů, jedů, kancerogenů, mutagenů, také pevné látky a dehet - určených pro naše plíce, které nemají nervová zakončení a neumějí bolet, aby nám řekly, že za chvíli přestanou fungovat docela.

Bolí až nádorové onemocnění, které do plic či do dalších orgánů vlivem kouření prorůstá.

Všechno je ale v pořádku, hygienik a jeho doprovod proběhnou kolem regálu s cigaretami, jako by tento jed a z něho nemocní lidé, děti, ani neexistovali!

Večer

Sleduji film.

Je o chlapci, který onemocněl rakovinou. Brečím u té televize, jak to, že mu nemůžu pomoci? Co je to za hroznej svět, když jsou děti takhle nemocný!

Jakou to má všechno cenu?

Žádnej Bůh není, tohle by přece nemohl dopustit.

Ve filmu mezitím krásná máma brečí, když nervózně kouří nad jeho lůžkem, aby se uklidnila a situaci zvládla. Taky doktor si zapálil, aby měl sílu jí oznámit tragickou diagnózu.

V tom zmatku a scénáři zapomene matce říct a také těm dětem, které ještě netrpí, že tabákové výrobky způsobují každý třetí nádor napříč společností a zdravotní důsledky kouření rodičů se často přenášejí na jejich děti.

Po tomhle filmu přichází na řadu detektivní film. Strhující zápletka, detektiv nevyndá cigaretu z úst, když svérázně, ale geniálně řeší jednu vraždu za druhou. Našel si krásnou slečnu s dlouhými nohami a modelingovou postavou, taky kuřačku, jak už to ve filmu chodí.

Je to svérázný chlap, ale jeho filmová role má vynikající výsledky!

Stejně jako ty ostatní. Také zítřejší ráno okusí 100 českých dětí svou první, ale většinou zdaleka ne poslední cigaretu.

A to je

KONEC

**************

Vážení čtenáři Neviditelného Psa,

děkujeme za dotazy, pochvaly i zdrcující kritiku. Některé dotazy se opakovaly, proto vybíráme ty nejdůležitější k odpovědi v pořadí podle počtu došlých stejných dotazů.

Pokud sám kouříte, jak chcete někomu pomoci?
Právě proto, že znám sílu té závislosti a nekouřím tedy já cigaretu, ale ona mne. Dávno pryč doby, kdy jsem lačnil, nyní mi chutná tak maximálně první ranní na zahradě a pak už jen tahám. Což je o to horší, že zrovna včera bedna hlásila, že v tabáku se zvyšuje až na čtyřnásobek obsah nikotinu oproti zákonné normě. To je ale jen jedna složka. Takže právě proto, že jsem sám postižen a znám tu sílu, tak se snažím pomoct dětem, aby vůbec nezačínaly, dneska mimochodem už v devíti, desíti.

Co vyřeší tyhle protikuřácké kampaně?
Protikuřácké samozřejmě nic, protože kuřák je oběť toho obchodu a své závislosti. Proč pořád něco proti kuřákům???? Kampaň dělá tabák, aby získal děti. My se snažíme jen pomoci, aby měly dost informací, tabák se neprodával v samoobsluhách, kinech, zkrátka všude možně, a mohly se rozhodnout opravdu dobře, tedy věděly, co to je to kouření, že to nejsou jen ty filmové obrázky, ale i ty tělesné obrázky a ty, mohu dosvědčit, jsou opravdu nepříjemné a hnusné. Stát s tím stejně nic neudělá, má z toho prachy a děti jsou mu šumafuk. To podepisujeme, ale právě proto ho chceme trošku k tomu dotlačit. Snad není tady reklamou, když řeknu, že vznikla velmi stručná a jemná petice, která prosí hygienika, aby vůbec ministerstvo prošetřilo a zveřejnilo, jakou chemii nám do tabáku podnikatelé dávají. EU zjistila, že je to nejméně dalších 700 látek, navíc přibudou další, aby cigareta nepůsobila požáry, hm. Co to s námi dělá, ví jen laboranti a vědci od Filipa. Petice je na url www.moje-rodina.cz a každý podpis, který tam přibude, pomůže vyžádat veřejnou informaci.

hanak-kurakProč kouříte ve filmu?
Ano, och ano. Je to tak. Ale někde je to psáno přímo v roli, viz Philip Marlowe, ale kupříkladu při natáčení posledního filmu jsem sám inicioval, abychom se kouření ve filmu vyhnuli. To není žádná agitka, vědci opravdu prokázali na velké studii, že děti vstupují do kouření zcela kvůli filmům a to tabákový průmysl ví. Tady je odkaz na Smoke Free Movies, kde si to může i ten největší skeptik najít. Seznam studií, počet filmů i vědecká práce, že za nádherné filmy platíme opravdu draze. Chcete cenzuru filmu? Ani náhodou, naopak. Před filmy je varování, že se nesmí kopírovat. My chceme před filmy varování, samozřejmě ne to, co je dnes, ale atraktivní, aby děti kouření ve filmu nenapodobovaly. To jim pomůže taky tu cigaretu a její úlohu ve filmů vnímat. Dneska se hulí, viz ten odkaz, i v 8 z deseti dětských filmů.

Film ale jen odráží realitu, jak za to může film nebo herci?
Už jsem na to odpovídal prakticky v textu, ale je to opravdu obráceně. Nebyly zde nejdříve stovky milionů hulících dětí po světě, opravdu. Dřív se kouřilo mnohem vzácněji, Před filmovou propagací tabáku byla spotřeba tabáku asi 6x nižší. To by bylo faxu paux, aby vůbec vzali cigaretu do pusy. Nejdřív se naučili kouřit herci a herečky a opravdu od nich až lidé prakticky všude po světě. Kouzlo nechtěného? Asi těžko, třeba Stalone musel před kongresem USA vysvětlovat, proč dostal půl milionu dolarů za objevení se ve filmu s cigaretou. A to je jen jedna věc, která se „prolákla“. Hm. A na počátku filmu, ale i dávno po dokázání škodlivosti cigaret, bylo umění kouření neodmyslitelnou podmínkou pro získání role. Nejdřív se naučili kouřit oni a pak tuto instruktáž velmi atraktivně předváděli a bohužel i předvádí. Takže pokud nebude varovná informace před filmem, tak je připraveno reklamy na století dopředu. Devět z deseti filmů je kuřáckých - ale opravdu návodně - a děti, jak potvrdil i lékař projektu MUDr. J. Votruba, prostě napodobují, proto se kouření říká vizuální infekt. Br, mluvím moc strojeně, uf, takže prostě chceme pomoct dětem, neřešíme kuřáky, Ti už musí sami, ale proč do toho nechat spadnout ty děti. Pomozte, můžete-li, a odpusťte, pokud vás tato snaha irituje.

Filmové ukázky, ale i další informace k pomoci dětem od epidemie kuřáctví najdete na projektu www.retezlasky.czzpět na článek