Neviditelný pes

Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 433

19.9.2017

Panuje obecný názor, že jsme něčím význační, že jsme ve světě širém něčím známí. Přátelé, nedělejme si iluze, jsme malé bezvýznamné prd na globusu. Z nových dějin si svět pamatuje jen pana prezidenta Havla. Druhý prezident proslul tím, že čmajznul pero a ten současný nám málem pozvracel korunovační klenoty. O těch nikdo nic neví, jsou to nuly. Když jsem v Brazilii coural po pláži, dal jsem si v kiosku kafe. Stařik, který tam seděl u jediného stolku, se mě zeptal, odkud jsem. Mluvil slušnou angličtinou. Řekl jsem mu, že s Československa, protože Česko nikdo nezná. Děda se usmál: „Yes, yes, I know Mr. Havel! How he is?“ Překvapilo mě, že zná pana Havla, a řekl jsem mu, že je bohužel mrtvý. „To je škoda, to byl státník!“ O současném „virotikovi“ ani netušil, že existuje.

Národní stříbro? ČKD? Co to je? Léta vyráběli jen pro Rusko a dnes je na místě továren obchodní centrum. Škoda? Kdyby ji nekoupil Volkswagen, nejspíš by se v továrně pěstovaly okurky. Jawa? Zastaralé 350 nikdo nechtěl a nic nového už nepřišlo. Tak by se dal vyvracet jeden mýtus za druhým. Jediné, co mi hlava nebere, je letadlo L 410. Na rozdíl od ostatních „pokladů“ není zastaralé a domnívám se, že nemá ve světě konkurenci. Díky naprosto nemožné obchodní politice továrny se žádané stroje neprodávaly a továrnu nakonec koupili Rusové.

Stojí za to sledovat, co si o naší zemi myslí cizinci. Někdy to jsou vskutku kuriozní poznatky. Někdy při čtení článků či sledování televize v pořadech „Jak nás vidí jiní“ nadskakuji. Nedávno byl rozhovor s mladými Ruskami, které u nás cosi studují. Ty dívenky vyprávěly, jak z Čechů čiší z neznámých důvodů nenávist nebo averze vůči Rusům. Říkala to i Ukrajinka. Osobně podle poslechu nerozeznám Ukrajince od Rusa. Házím je do jednoho pytle. Faktem je, že Rusové tady nedřou na výkopech a nedělají ty nejhorší práce.

Netuším, co ty dívenky tady studují, ale dějepis to asi nebude, když se tak diví. Jak jsem to četl, říkal jsem si: „Holky, vám asi naše tanky před školou nestály! A necpali vám, že vše, co pochází z Československa, je nejlepší na světě. Tak jste nás naučili Rusko nenávidět!“

V časopise Týden byl rozhovor s paní Muriel Blaive (48). Ta baba je z Rakouska, kde celý život žila. Dělá poradce ředitele Ústavu pro pro studium totalitních režimů a na katedře historické sociologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy (evidentně velmi důležitý obor!). Proboha, jak může takový člověk někomu radit, když o tom ví úplné kulové? Ten rozhovor je na pár facek! Vlastně to tady bylo za komunistů fajn, vůbec jsme si tak špatně nežili. Dokonce jsme i mohli cestovat na Západ. Ano, někteří mohli, třeba soudruh Babiš s tatínkem. Jak to může, sakra, vědět? Babě bylo dvacet, když komunisti odtáhli (mně 40). Že sem neemigrovala, když to tady bylo tak skvělé? Mohla se soudružkou Semelovou zkoumat zločiny, které spáchala doktorka Horáková! Ten článek je plný nesmyslů a netuším, proč takovou silně levicově zaměřenou ženskou tady živí UK! Ta by mohla kandidovat za KSČ! A jako daňový poplatník žádám, aby ta soudružka odtud vypadla, a co nejrychleji. Klidně jí přidám i na lístek do Vídně.

Dalším zajímavým zdrojem informací jsou Krajanské noviny. Dostávám je od kamaráda z Austrálie. Tam je zajímavé, kolik našich bývalých spoluobčanů ví přesně, jak by se to tady mělo dělat. A jací jsme idioti, že to tak neděláme. Krucinál, proč to sem nepřijdou srovnat? Takový Rosťa Hedviček, který nadává na všechno a na všechny, ten by to dotáhl možná až na prezidenta. Mně nadával, panu Neffovi nadává, všem spravedlivě. Jemu konkuruje má jmenovkyně Čechová. Jak mohou vědět přesně, co je tady špatně? Já si netroufnu psát o Trumpovi nebo o Austrálii, protože o tom nic nevím. Slibuji, že zůstanu u aeroplánů! To slibuji.zpět na článek