Neviditelný pes

U.S. KONGRES: O nás bez nás

2.4.2024

V americkém kongresu se právě rozhoduje o Ukrajině, ale i o Střední Evropě, tedy o nás. Musím výjimečně souhlasit s prezidentem Zelenskym - pokud nedorazí masivní vojenská pomoc z USA, Ukrajina začne ustupovat. Dochází munice, zcela chybí protivzdušná obrana, Rusové jsou silnější, početnější a lépe vybavení.
Americká vláda od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu posílá Kyjevu vojenské vybavení ze svých zásob, které pak doplňuje za peníze uvolněné Kongresem. V prosinci však finance došly a americká vojenská pomoc je tak od té doby ochromená.
Další a v tuto klíčovou pomoc bojkotují už čtvrt roku ve Sněmovně reprezentantů Republikáni.
Státy Západní Evropy se vpádu Ruska na své území zjevně neobávají a obávat ani nemusí. Putin chce zpět své sovětské impérium a my do něj bohužel patříme. Až Ukrajinci vyvěsí bílou vlajku, loajální Slováci a Maďaři ochotně otevřou hranice asi jako Pandořinu skříňku. A my budeme zoufale volat do Washingtonu a do Berlína, kde ovšem bude permanentně obsazeno.
Zdá se vám to nereálné? Zbraně jsou jedna věc, ale počet vojáků je stále rozhodujícím faktorem. A Ukrajina už nemá koho povolat k obraně země, zatímco Vladimir Putin disponuje dalšími statisíci vojáků! Pokud převáží zájmy amerických republikánů a prezidentské volby vyhraje jejich kandidát, pak si už můžeme pomalu začít opakovat ruštinu a psát v azbuce..
Německo, Francie ani Británie nemohou svými silami Střední Evropu samy zachránit, i kdyby nakrásně chtěly.
A Severoatlantická aliance. Tam zcela dominují právě Američané, následováni s odstupem Turky, kteří mají nejpočetnější armádu v NATO a vztahy s Ruskem historicky značně komplikované, nicméně při letmém pohledu na mapu světa, musí i prosťáček přijmout fakt, že Turci nás před ruskou hrozbou rozhodně neochrání.
Za zmínku stojí snad už jen Polsko, které by se rádo stalo (ostatně už bylo) americkou zbrojnicí Evropy. Přesto se s Ruskem v tuto chvíli srovnávat nemůže, i když vzhledem k extrémně napjatým vztahům mezi oběma zeměmi nepochybuji, že Poláci by bojovali stejně srdnatě jako nyní Ukrajinci. Ti už jsou ale unavení a Rusko přivádí stále nové a nové síly. A víte proč se ruská armáda v poslední době tak nebezpečně rozrůstá? Zastrašování, propaganda či další mobilizace? Ale kdeže. Peníze! Putin se rozhodl, že bude adepty motivovat výbornými finančními podmínkami, jelikož dobře ví, že další mobilizace by mu vnitropoliticky příliš neprospěla. V tuto chvíli za ním věrně stojí přes 70 procent Rusů.
Takže tu máme další příběh „o nás bez nás“ .
Velmoci si odjakživa parcelují svět. a ti malí jen přihlížejí. Do jaké sféry vlivu nás asi zařadí tentokrát?zpět na článek