Neviditelný pes

TWITTER: Moderovat nebo nemoderovat

21.12.2022

Glosa je útvar, který redakce zařazuje vždycky na konec pořadu Názory a argumenty. Teď si představte, že bych najednou zčista jasna začal bohapustě nadávat autorovi předcházejícího příspěvku, nazval ho idiotem a obsah bych zhodnotil jako pitomost. Asi by vás to zaskočilo. A teď si představte, že by z celého pořadu Názorů a argumentů dobrá polovina příspěvků sestávala z nadávání ostatním autorům. Asi byste Názory a argumenty neposlouchali.

Bát se toho nemusíte, v rádiu se to nemůže stát, ani v tomto veřejnoprávním, ale troufnu si říct že žádném. To proto, že je rozhlas takzvaně moderovaný. Není to tak, že kdo by šel kolem, posadil se k mikrofonu a vysypal do něho co ho zrovna napadne. Ani v tištěných novinách to není možné.

Zato na internetu je to běžné a to odpudivé, co jsem právě popsal, se běžně vyskytuje v diskusích pod články a na sociálních sítích, na facebooku a jeho skromnější odnoži, na twitteru.

Twitter onehdy koupil za 44 miliard dolarů Elon Musk, jeden z nejbohatších mužů planety, vizionář, ano je to ten, který otevírá dveře do vesmíru. Koupil ho, vyhodil půlku vedoucích pracovníků a prohlásil, že pustí ptáka na svobodu – modrý ptáček je značka firmy. Následoval skandál, ukázalo se, že předchozí americké vedení úzce spolupracovalo s vládními orgány, tajnými službami a částí novinářské komunity a podporovalo agendu demokratické strany. Například se snažilo ututlat informace o ukrajinském skandálu syna prezidenta Bidena. Twitter nesmí být omezovaný a moderovaný, hlásal Elon Musk. Načež minulý týden zarazil přístup na twitter novinářům, kteří zveřejňovali jeho osobní údaje, bydliště a pohyb jeho soukromého letadla. A je to tady. Problém omezovat nebo neomezovat? Moderovat nebo nemoderovat? Tak zní otázka. Komu záleží na svobodě slova, má jasno hned, samozřejmě nemoderovat. Jenže propírání bydliště veřejně činné osoby a dokonce údaje o jejím pohybu je ošemetná nebo dokonce nebezpečná věc. Takže znova, omezovat nebo neomezovat?

Víte, takto kategoricky položené otázky málokdy vedou k něčemu kloudnému. Spíš se má hledat nějaké rozumné řešení a lidská slušnost je při tom dobré vodítko. Moc bych si přál, aby nový majitel Twitteru nějaké našel. Twitter používám, ale jakmile zabrousím někam do hlubin jeho vláken… ano, je tam to, o čem jsem mluvil na začátku. Rychle pryč odtud!

Psáno pro ČR Plus



zpět na článek