Neviditelný pes

TELEVIZE: Informační mlha na Kavčích horách

11.3.2023

Již neuvěřitelných pět let se známý advokát Zdeněk Koudelka domáhá od České televize informace, kolik stojí pořady Otázky a Fokus Václava Moravce. Neúspěšně.

Veřejnoprávní televize se drží Plzákovského kréda a prostě – zatlouká, zatlouká a zatlouká. Ano tatáž instituce, která tak ráda ve svých pořadech kritizuje jiné, když řádně a včas neposkytují informace. Táži se s Václavem Havlem - Není to celé nějaké absurdní?

Pro pořádek – výše zmíněný jihomoravský advokát žádal jenom data o celkových výrobních nákladech za citované publicistické pořady ovlivňující politické dění v Česku. Pan docent Koudelka tedy bulvárně nežádal o Moravcův plat.

Autor této glosy má za to, že veřejně známý by měl být i Moravcův plat, nejen celkové náklady na pořady.

Václav Moravec je přece placen z peněz nás všech. Z bankovek a mincí, které českým, moravským, slezským a romským lidem autoritativně, na základě zákona, prostě seberou, ať se na „Českou“ dívají anebo ne.

Ergo kladívko, jestliže se příslušnému veřejnému zaměstnanci nelíbí, že máme právo znát jeho odměnu, nechť s pokorou odejde na nějaký soukromý televizní kanál, existuje jich nyní více než dost.

Vždyť nejde přece jenom přijímat přednosti zázemí silného veřejnoprávního média, avšak současně nepočítat s případnými riziky, výzvami či dokonce negativy. Fakt, že veřejnost bude znát mj. hrubý plat moderátora prestižního politického pořadu produkovaného Českou televizí nebo Českým rozhlasem, může někdo osobně pokládat za riziko či pomyslné mínus, nicméně to k věci prostě patří.

Sečteno a podtrženo – v rámci etické infrastruktury je krajně nepochopitelné, že je tolerován stav, kdy ten, kdo roky a roky kárá jiné, například často skočí ministrovi či opozičnímu poslanci do řeči a poučuje jej, co má říkat nebo dokonce dělat, tak sám tají informace o svém platu a odměnách. A vedení ČT s ním v tomto případě drží basu.

Formalistické výmluvy, že prý poskytnutí dat o nákladech na pořady, kde účinkuje pan Václav Moravec, není možné kvůli ochraně soukromí či osobních údajů, jsou v principu účelové.
Kdo káže vodu, sám by neměl pít víno.

(v modifikované podobě vyšlo v deníku MF Dnes, 10.3.2023)

Autor je právník a pedagogzpět na článek