Neviditelný pes

SUBKUTURA: Doomeři v naší politice

6.12.2023

Víte, co jsou to tzv. doomers, neboli doomeři? Členové subkultury, která zcela logicky před několika lety vznikla v Rusku na jednom internetovém fóru a vyznačuje se tím, že její příznivci stejně jako kdysi punkeři propadají životní melancholii hraničící s nihilismem a příchodem apokalypsy, deprimující antihrdinové. No Future! Svět spěje do zkázy ať již klimatické, migrační, nebo válečné, konec se nenávratně blíží.

Doomer tráví hodně svého času na nejrůznějších sociálních sítích a pilně se věnuje tzv. droomscrolling, to znamená, že shromažďuje a předává nejrůznější katastrofální informace, fejky a polopravdy. Je tím zcela posedlý. Čím větší hrůza se někde stane, čím negativnější informace k němu dorazí, tím lépe. Jakmile se o nich doomer na síti dozví, okamžitě je natapetuje do všech internetových diskuzních fór, které navštěvuje, ihned je přepošle všem členům virtuální bubliny, kterou si ve virtuáním světě na sociálních sítích vytvořil. Svým způsobem se tím realizuje a snad i nabývá jakýsi pocit zadostiučinění styl: „No vidíte, já jsem vám to všem dávno říkal.“ Nebo tak cosi.

Marnost nad marnost, nic nemá smysl a doomer jen přežívá ze dne na den bez nějakého dalšího cíle. Je mu obvykle mezi šestnácti a třiceti lety, chodí vesměs oblečený v černém, přes hlavu má přehozenou kapuci od mikyny, nebo nějakou čepici a v ruce nedopitý lahváč, či láhev vodky, je často silný kuřák. Na tváři mu raší nepěstěné strniště vousů a oči má únavou a znechucením podlité. Poslouchá melancholickou a depresivní hudbu, což vás asi nijak nepřekvapí. Vzhledem k tomu, že hnutí vzniklo v Rusku, je zobrazován jako obyvatel střední a východní Evropy.

Všechny subkultury si žijí svým rozmanitým životem a nejsou všude úplně stejné. Je docela zajímavé, jakým způsobem se tato skupina lidí vyvinula v našem eurodistriktu Morava-Slezsko-Čechie. Naprosto unikátním způsobem proniká všemi generacemi a po té chřipkové diktatuře národního státu přerostla i do politiky, mnozí politici a dokonce i novináři, blogeři a spisovatelé si na jejím základě vybudovali docela slušnou živnost profesionálních obchodníků se strachem.

Mezi nejklasičtější doomery v politice u nás patří apokalyptik Jindřich Rajchl a jeho loňské výroky o tom, jak nebude plyn, lidé zmrznou, průmysl se zastaví, elektřina bude stát tisíc € za megawatthodinu a litr benzínu sto padesát korun. Mezi vědci má zase skvělé zastoupení hlasatel zmaru Jaroslav Flegr s jeho předpověďmi o mrazácích v ulicích za deset dnů až dva týdny během té chřipkové habaďůry. Věrozvěstů temna je u nás celá obrovská hromada z prostředí subkultur Putin-kolaborant-chcimír-dezolát a antivax, které víceméně srůstají dohromady. Oproti všem zavedeným zvyklostem se však jedná spíše o starší kusy a důchodce a nikoliv o jinochy melancholické a mladé muže, životem zničené posly zmaru a apokalypsy. V tom je naše komunita doomerů světově unikátní.

Jak jsem již napsal výše, doomeři poslouchají melancholickou až depresivní hudbu a jejich playlisty můžete najít na streamech jako jsou třeba YouTube a podobně. No a protože se blíží zima, nebo-li winter is coming z Hry o trůny, nahrál jsem ovlivněn nedávným samhainem a příchodem temné části roku takovou doomer věc i já. Jmenuje se Samhain Doom:

https://marakweb.wordpress.com/zpět na článek