Neviditelný pes

SPOLEČNOST: "Zneuctění" doktorky Bidenové

17.12.2020

Web iDnes zveřejnil článek o Američanech, které prý naštval komentář Josepha Epsteina ve Wall Street Journal na adresu manželky nastávajícího prezidenta USA (Jsi směšná, holčičko. Američany naštval text o doktorském titulu Bidenové, iDnes.cz, 14. 12. 2020).

Nejde ani tolik o poněkud zavádějící článek na iDnes. Větším šokem musí být pro všechny soudné diskuse pod článkem. Jako kdyby ji vzala útokem nějaká liberální úderka.

Chytří Češi mají jasno

Dle článku na iDnes Epstein Bidenovou oslovuje „holčičko“ a „poučuje ji“ o tom, že by neměla svůj doktorský titul veřejně používat, protože její doktorát, získaný v oboru pedagogiky, je podle něj směšný ve srovnání s titulem „Dr.“, který používají lékaři. Pro české diskutující je vše jasné: Epstein je sexista a vůl, protože „doktor“ je každý, kdo získá doktorát, nejen doktorát medicíny. Ach, jaký to objev! Všichni mají malou českou upatlanou radost, jak jsou strašně chytří a jak ten Amík je strašně blbej. Navíc, na základě informací v českém článku je pro ně Epstein o to trapnější, že sám „používá“ titul Dr., přestože má doktorát pouze čestný. Všichni, kteří se navážejí do Epsteina, mají mraky lajků a těch pár, kteří jsou alespoň neutrální, sbírá mínusy.

Co Epstein napsal?

A jak to bylo ve skutečnosti? Epstein zcela na začátku svého textu užívá oslovení „Madame First Lady - Mrs. Biden – Jill - kiddo“. Tedy: „Madam První dámo - paní Bidenová - dítě:“ Po zbytek článku užívá jen oslovení „Dr. Jill“ nebo „Madam První dámo“. Ano, naznačuje komičnost jejího „Dr.“ s připomínkou, že titul získala za disertační práci na nepříliš slibné téma „Udržení studentů na vyšších školách: poznání jejich potřeb“.

Ve svém článku, v rozporu se svými kritiky, líčí, že sám učil 30 let na univerzitě bez doktorátu či jakéhokoli vyššího titulu. A že má pouze čestný doktorát - s vtipnou poznámkou, že šéf školy byl propuštěn rok poté, co škola titul Epsteinovi udělila. Pokračuje vyprávěním o ztrátě vážnosti univerzitních titulů obecně kvůli prudce se snižujícím nárokům na studenty. Výslovně přitom uvádí, že prestiž čestných doktorátů klesla ještě hlouběji.

V americkém prostředí se vysokoškolské tituly neužívají zdaleka tak často jako v prostředí středoevropském. O to trapnější jsou lekce českých diskutérů americkému komentátorovi. Titul „Dr.“ je zkrátka více asociován pouze s oborem lékařství. Zkuste se podívat na učebnice nebo články od amerických autorů s doktorátem v jiném než lékařském oboru. Bez titulu, bez „Dr.“, obyčejně bez „PhD.“ před jménem i za jménem.

Epsteinův článek - mimochodem s titulem „Máme doktorku v Bílém domě? Ne, pokud potřebujete lékařku“ - není ani sexistický, ani urážlivý. Je zcela oprávněný a reflektující americkou, nikoli českou realitu. Nepřekvapí zběsilý povyk mnoha Američanů, ani typická reakce samotné Bidenové o „světě, kde úspěchy žen jsou oslavovány, spíše než snižovány“. Děsí ale trendy v českých diskusích. Zřejmě nastupuje nová generace Čechů. Nový člověk. Se správnými názory bez buržoazních přežitků.

Autor je konzervativní ekonomzpět na článek