Neviditelný pes

SPOLEČNOST: Uprchlíci, vítejte!

I když osobně považuji současnou neregulovanou migrační krizi za největší ohrožení Evropy od dob druhé světové války, respektuji, že jsou lidé, kteří migranty vítají. Respektuji, že jsou lidé, kteří chodí před Úřad vlády demonstrovat za přijímání migrantů či stojí v Praze na Hlavním nádraží pod transparenty „Refugees welcome“.

V současné migrační krizi je však dobré vědět, že i v oblasti pomoci migrantům se točí miliony, resp. desítky milionů korun. Nemluvím o nákladech státu na zabezpečení a ochranu hranic či na provoz detenčních a uprchlických center. Mluvím o nevládních organizacích, jejichž členové organizují demonstrace a vítají migranty na Hlavním nádraží. Konkrétně v roce 2014 (údaje za rok 2015 ještě nejsou k dispozici) si sedm nevládních organizací (Organizace pro pomoc uprchlíkům, Poradna pro integraci, Centrum pro integraci cizinců, Multikulturní centrum Praha, Sdružení pro migraci a integraci, META a InBáze) rozdělilo celkem 106 milionů. Ne, nespletl jsem se, sto šest milionů. Finanční prostředky pocházejí z Evropského sociálního fondu (pod Ministerstvem práce a sociálních věcí), z Evropského uprchlického fondu, z Evropského fondu pro integraci cizinců (pod Ministerstvem vnitra) i ze státního rozpočtu.

Zcela jistě je mnoho lidí, kteří entusiasticky cítí potřebu pomáhat všem lidem bez nároku na vlastní odměnu. Mnoho aktivistů je však placených. V této souvislosti zní jako černý humor, když jsou dnes v zemích bývalé západní Evropy vypisovány programy pro migranty s názvem „Jak se chovat k ženám“. Na druhou stranu, když už jsou migranti tady, je potřeba se o ně postarat a školící a vzdělávací programy pro lidi ze zcela jiného kulturního prostředí jsou potřeba.

Existují však projekty, o jejich efektivitě lze pochybovat. Například projekt Organizace pro pomoc uprchlíkům hrazený z Evropského sociálního fondu nazvaný „Začátek v novém“. V letech 2012 a 2013 bylo podpořeno 80 žen, z toho 52 úspěšně absolvovalo vzdělávací program „Základy podnikání“. Do současnosti začalo podnikat 10 žen, přičemž cena programu přesáhla 7 milionů korun.

Nezpochybňuji, že musíme pomáhat lidem v nouzi, snažím se to dělat celý život. Jsem však přesvědčen, že v současné době musíme nejprve zastavit nekontrolovanou migrační vlnu a teprve pak určit ty, kteří naši pomoc potřebují. Transparenty „Refugees welcome“ (Uprchlíci, vítejte), které na světových sociálních sítích migraci do Evropy podporují, jsou někdy dobře placené.

zpět na článek