SPOLEČNOST: Přešlapy Jakuba Patočky
Na jeho osobě je ale řada jiných zajímavých aspektů. Já osobně jsem Patočku potkal prvně někdy roku 1999. Na stejném patře jednoho domu v centru Prahy s výhledem na Hradčany totiž mělo kancelář nakladatelství, jež jsem tehdy vedl, a též redakce Literárních novin, jimž šéfoval slovutný kritik Vladimír Karfík. Prostory pro redakci jsem Literárkám tehdy dohodil já – časopis dostal padáka ze svého předchozího působiště – v Topičově domě na Národní třídě. Patočka se na našem patře začal objevovat o něco později. Jeho „objevování se“ vyústilo v rozkol v redakci Literárek, odchod několika významných členů redakce – a příchod Patočky do postu šéfredaktora. Urputně se za něj bral tehdejší předseda vydávající Společnosti pro LtN Ludvík Vaculík. Patočku popisoval jako muže s elánem, neotřelými myšlenkami a zářnou budoucností. Patočka převzal otěže redakce velmi pevně, vyklidil z Literárek velkou část literatury a uvolněné místo věnoval politice – jistěže té své, zelené. Z novin se mávnutím proutku stal propagační list Hnutí duha, později Strany zelených (již mezitím ovládl Patočkův soukmenovec Jan Beránek).
Vybaví se mi vzpomínka na jedno krátké, ale poučné setkání s Jakubem Patočkou právě z této doby. Tehdy jsme v našem nakladatelství (Votobia) plánovali vydání několika názorových sborníků (vyšel jeden o xenofobii, druhý o moci médií), chystala se publikace zamýšlející konfrontovat různé názory a stanoviska na ekologii, její postavení, obsah a roli v našem dnešním (tehdejším) světě. Vcelku logicky jsem oslovil Jakuba Patočku. Jeho odmítnutí bylo tak radikální a nabroušené, až jsem se trochu polekal. Možná, že tento muž má budoucnost, energii a neotřelé názory, jak o něm soudil Vaculík. Rozhodně ale nehodlá své názory vystavit do kontrastu s názory jinými, třeba i opačnými. Jako by se té konfrontace bál.
Později se mi tato domněnka zhusta potvrzovala. Vesměs prostřednictvím různých mediálních i etických přešlapů. Začalo to tím, že Patočka, v roce 2002 kandidující za SZ, nechal sám se sebou vyrobit obří interview – do „svých“ Literárních novin. To by se možná shovívavě dalo hodnotit jako nadměrné samožerství. Kdyby… Kdyby na stejného Patočku, který na všechny strany rozdával etické lekce a nálepky a bouřil proti stranickosti žurnalistů, neprasklo, že se stal členem sboru poradců sociálně-demokratického předsedy a premiéra Vladimíra Špidly. To už byl přešlap o koňskou délku. V tom momentě se z Patočky – poněkud excentrického novináře stal jednoznačně Patočka – politický exponent. Navíc poněkud bizarní, uvážíme-li, že jako kandidát jedné strany radil předsedovi strany jiné. To se u nás stalo jedině slovutnému dr. Sládkovi, který jeden čas byl zároveň členem Sdružení pro republiku-Republikánské strany Československa a zároveň hlavní postavou nové strany Republikáni Miroslava Sládka. Od toho okamžiku bylo lze Patočku vnímat jako neformálního průkopníka nové politické a žurnalistické „etiky“ a Sládkova přímého pokračovatele, byť s jinou ideologickou futráží.
Mimochodem – ideologie… Byl to právě Jakub Patočka, kdo v bouřlivé posarajevské době vyzýval v článku Mladé fronty Dnes s všeříkajícím titulkem Jane Kasale, jděte do toho! tehdejší protiklausovské lidovce, aby se pevně objali v jednu náruč s komunisty a vytvořili společně sociálně spravedlivou hráz proti rozpínavému nebezpečí kapitalismu. K tomu není mnoho co dodávat. Patočka tím tehdy učinil svérázné a velmi jednoznačné politické coming out. Od toho okamžiku nemůže ani ten nejzarytější Patočkův sympatizant pochybovat o jeho světonázorové orientaci.
Ve včerejších (24.5.) Lidových novinách se Martin Zvěřina pozastavuje nad tím, že Patočka bezostyšně využívá svou roli „mediálního poradce“ rodiny Mauerových ke zviditelňování a explicitní propagaci Literárních novin. Že kauzu týrání pojednává jako svérázný způsob marketingu a reklamy. Zvěřinovi se tento Patočkův přešlap (právem) jeví jako nepřijatelný. Má pravdu,. Kdyby ovšem uvažoval o Jakubu Patočkovi ve všech výše řečených souvislostech, nemusel by být dnes tak překvapený. Naopak. Patočkovo jednání je v řádu věcí minulých, a vzhledem k jeho osobnostní výbavě zřejmě i budoucích.
(Psáno pro Česká média)