Neviditelný pes

SPOLEČNOST: Neváhejte, kadeřnictví a hospody mají otevřeno

19.5.2020

Důležitější veřejné osoby, než jsou kadeřnice a hospodští, aby člověk pohledal. Minulé pondělí se opět vrátili do našich životů, každý se může nechat ostříhat a zajít do restaurace, prozatím do těch zahradních.

Lze v tom najít jistou nespravedlnost. Při postupném uvolňování zákazů ekonomických aktivit přišla kadeřnictví a hospody na řadu skoro poslední. Každý jiný řemeslník či obchodník už měl otevřeno dva nebo tři týdny.

Logicky uvažující člověk se nemůže vládním hygienikům ani ekonomům příliš divit. Právě v provozovnách kadeřníků a restauratérů se lidé setkávají tak blízko jako málokde jinde, a proto v nich bylo riziko nakažení koronavirem největší. Na druhé straně, obrat hospod a zvláště kadeřnictví nehraje významnou roli v hospodářském výkonu země.

Ministerstvo financí odhaduje tržby restaurací na více než 50 miliard korun ročně, to není ani procento hrubého domácího produktu. U kadeřníků to jsou čtyři miliardy. Hospody provozuje 30 až 40 tisíc podnikatelů a živnostníků, počet kadeřnic a kadeřníků odhaduje Hospodářská komora na 15 tisíc. Oba sektory budou zasaženy útlumem o něco víc než ostatní, protože lépe se přežije pět než osm týdnů nečinnosti. Z pohledu celé ekonomiky se ale tolik nestane.

Přesto v této úvaze něco nehraje. Dokud nebyly otevřeny právě kadeřnické provozovny a hospody, tak každý věděl, že zákazy pohybu spojené s koronavirem platí takřka s neomezenou přísností.

Dodržování odstupu a používání ochranných pomůcek při návštěvě těchto podniků také dodnes ukazuje, že ještě nežijeme v normální době. Hospody a kadeřnictví jsou důležité, protože nejlépe zobrazují, v jakém stavu je společnost, pokud ji tedy nechceme hodnotit jen jako ekonomické těleso nebo soustavu veřejných institucí.

V něčem je možné hospody a kadeřnictví přirovnat ke kostelům, které ostatně také musely dlouho čekat, než je vláda povolila otevřít. Scházejí se v nich lidé a navazují nenahraditelné sociální kontakty, které nejsou určeny ekonomickou ani úřední nutností. Právě v těchto zařízeních člověk užívá to nejcennější, co má, tedy volný čas. Význam znovuotevření hospod a kadeřnictví je proto v tom, že se otevírá nedávno ztracený prostor volného času.

Hospodští a kadeřníci už jsou dlouho v hledáčku státních úřadů, o čemž svědčí to, že první vlna elektronických evidenčních pokladen zasáhla právě restaurace. Poslední dějství plánované na letošní květen bylo zase nejčastěji spojováno s kadeřnicemi.

Vzrůstající byrokracie chce obvykle dostat pod kontrolu co největší část společnosti, a byl by div, kdyby přehlédla právě ty prostory, ve kterých platí také jiná pravidla, než která je možné napsat do zákonů případně zanést do účetnictví.

Dnes provozovatelé kadeřnictví a restaurací zažívají další vážnou ekonomickou zkoušku, shodou okolností opět v souvislosti s vládní politikou. Nejlépe jim pomůžeme, když si necháme upravit účes, a pak to půjdeme zapít.

Autor je komentátor serveru Echo24

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/pluszpět na článek