Neviditelný pes

SPOLEČNOST: Krást se nemá

7.6.2021

Nebo snad Kdo nekrade, okrádá rodinu?

Ve čtvrtek 3.6. 2021 proběhlo dvoje hlasování a důvěře, respektive o budoucnosti. V Poslanecké sněmovně koalice Spolu s podporou PirStan vyvolala hlasování o důvěře vlády a komunisté, ač mají plná ústa nedůvěry vůči oligarchovi a multimilionáři Babišovi, opět svým odchodem ze sálu vyjádřili svoji oddanost a podporu, jak by řekli noviny před 40 lety, velkokapitálu. Vláda dogmatických komunistů a potápějících se socialistů může s Andrejem Babišem pokračovat až do hořkého konce. Škody na mezinárodní prestiži, důvěryhodnosti a konec konců i záseky státního rozpočtu nás ale budou tížit velmi dlouho.

Druhé hlasování o důvěře ve čtvrtek probíhalo v Nymburce. Zástupci největšího a nejpopulárnějšího domácího sportu volí nové vedení Fotbalové asociace ČR. I to je vlastně hlasování o důvěře. Dosavadní vedení i jejich předchůdci odešli ze sídla asociace na Strahově v klepetech. Pan Pelta je soudně stíhán, nyní pan Berbr a jeho pohůnci jsou předmětem vyšetřování. A stejně jako státním rozpočtem tečou miliardy, tak i strahovským sídlem volně protékají miliony neznámo kam a neznámo za co. Místo věcné diskuze o skutečných problémech je stejně jako ve Sněmovně slyšet překřikování, obviňování z porušení procedur a formální problémy, které mají znevýhodnit jednu nebo druhou stranu. Jako by to, že se kradlo ve velkém, mohlo změnit nějaké hlasování a připuštění prodloužení lhůty na řečnický příspěvek.

Evropští a světoví státnici se štítí podat Babišovi ruku a zoufalé volání opakovaně usvědčeného dotačního podvodníka o pomoc a podporu silných hráčů při řešení vrbětické kauzy prostě nemůže dopadnout na úrodnou půdu. Podobně směšná jsou silácká vystoupení stíhaného expředsedy Pelty. Ti lidé vůbec nevědí, jak by řekla moje babička, že mají máslo na hlavě a že mají stát v chodbě a šoupat nohama.

Nové vedení fotbalové asociace snad dokáže provětrat zatuchlé a smradlavé rozhodovací procesy a vrátí fotbalu důstojnost a respekt. Snad si zase budou evropští fotbaloví bafuňáři vážit toho, jak se v Česku dělá nejpopulárnější sport, a nebudou sem posílat šéfy komise rozhodčích, aby alespoň něco ohlídali.

Věřím, že všichni v Česku dokážeme na začátku října stejně zatuchlý a zasmrádlý stát vyvětrat a vyčistit. Můžeme doufat, že se nám začne postupně dařit vracet Česko zpět na mapu Evropy a že představitelé naší země nebudou muset vysvětlovat bizár na Hradě a podvody ve Strakovce. První, co musíme všichni udělat, je jasně si uvědomit, že to, co nyní vidíme ve fotbale a stejně tak i v celém státě, není normální, není obvyklé a není nic, co by bylo přijatelné. Protagonisté stávajícího stavu se snaží vnutit veřejnosti představu, že podvádět s dotacemi na fotbale a proplácet faktury bez jakéhokoliv plnění je vlastně běžné a možná jenom trochu zvláštní. Podobně i různí vykladači práva sdělují, jak je těžké a nemožné zjistit, jestli se v dotační politice kradlo a kdo je vlastně odpovědný za všechny předražené nákupy roušek. A konec konců, když je pandemie, tak se možná i trochu podvádět může. Takže předražené roušky z Číny jsou vlastně podle nich dobrý skutek. Nejsou. Vzpomínáte, jak se moralizovalo za socíku? Kdekdo používal pokřivené rčení, které obhajovalo konkrétní selhání nebo škraloup. Kdo nekrade, okrádá rodinu. Copak krást je normální?

Největším vítězstvím všech takových šíbrů ve fotbale i ve státě by bylo, pokud bychom si skutečně začali myslet, že žít podle jejich pokřivených morálních pravidel a hodnot je normální. Není. Proto musí všichni Peltové, Berbrové a jejich pohůnci do fotbalového autu a všichni ti Faltýnkové, Hamáčkové a Filipové a jejich podavači musí do autu po volbách. Zase musí platit ve fotbalu stejně jako ve společnosti jednoduchá pravda. Krást se nemá.

Autor je omunální politik ODSzpět na článek