Neviditelný pes

SPOLEČNOST: Kouzlo nechtěného

25.10.2018

To kouzlo se povedlo tvůrcům pořadu „168 hodin“, který odvysílala Česká televize v neděli 22.10. 2018. Mimo jiné v něm oslovila sto mladých lidí s dotazem: „Co se stalo 28. října 1918?“ Správnou odpověď znalo pouze 38 oslovených. Znalost vlastních dějin nejen u mladé generace, zdá se, není příliš vysoká. Ale ruku na srdce. Kolik z lidí ve vašem okolí ví, když se řekne „třetí republika“, co to bylo a kdy to bylo.

Ten pořad ale začínal jiným tématem – kázáním monsignore Piťhy. Neumím posoudit, zda v této první části pořadu byla dodržena zásada vyhýbat se jednostrannému pohledu. Podotýkám, že vyváženost si nepředstavuji jako „deset minut prostoru argumentace Hitlerovi a deset minut prostoru pro Židy“. Ale přesto mi ten pořad připomněl dvě zkušenosti z nedávné historie.

Tu první pamatuji sám. Tak jako dnes i tenkrát byly sdělovací prostředky plné (odsuzujících) názorů na určitý dokument. Text toho dokumentu však k dispozici nebyl, pouhé vytržené úryvky. Veřejnosti bylo vysvětleno, co si má o tom dokumentu myslet. Dnes už se nepíše rok 1977, a nemusím se tedy bát, že mne někdo bude nutit podepsat to či ono „spontánní“ prohlášení. Přesto jsem text Istanbulské úmluvy hledal těžce a to, co jsem se na 28(!) stránkách dočetl, mne optimismem nenaplnilo. Chce-li se někdo opravdu k úmluvě vyjádřit, měl by si ji nejprve důkladně přečíst. A že je to čtení náročné, mu nemůže být výmluvou.

Tu druhou zkušenost mám pouze z vyprávění mého dědečka a strýce mé ženy. Jeden byl krejčí, druhý sedlák. A bylo to právě za té třetí republiky, kdy uvěřili, protože to považovali za logické, opakovanému ujišťování předsedy vlády Klementa Gottwalda, že varování před komunisty, kteří u nás zavedou kolchozy ruského typu a znárodní řemeslníky, jsou nesmysly a vyvolávání paniky. Kdo by si tenkrát mohl představit takovou zrůdnost.

Jak to tenkrát dopadlo, snad bude vědět víc lidí, než těch 38 % mladých lidí z tématu o vzniku republiky, který následoval po rozhovorech o Istanbulské úmluvě. Znalost historie by nám všem určitě pomohla v lepší orientaci. Dějiny této země ve dvacátém století byly pestré. Občané v nich opakovaně uvěřili krásným idejím, které se posléze ukázaly v mnohem horším světle, než si kdo dokázal představit. Je nepřenosnou zkušeností obyvatel naší části Evropy, že krásná slova, ideály a předsevzetí samy osobě nezaručují jejich zneužití. A nemusí to být jen zásada sebeurčení, které uvěřili českoslovenští občané německé národnosti, nebo idea beztřídní společnosti, které uvěřila podstatná část těch, kteří přežili hrůzy války a předválečné krize. Varování před podezřelými deklaracemi je přirozenou aplikací zásady předběžné opatrnosti, která je na západ od našich hranic tak populární, pokud se týká jaderné energetiky nebo genetického inženýrství.



zpět na článek