Neviditelný pes

SPOLEČNOST: Dovolená s distancem

13.6.2020

Před dávnými a dávnými časy, když se z rozpadu Jugoslávie jako první vzpamatovalo Slovinsko, chystalo v přístavu Koper sešlost státníků střední Evropy. Chtělo se ukázat a místní orgány nařídily, aby z centra Koperu zmizela všechna parkující auta. Kvůli úklidu.

Místní skuhrali na papalášské manýry. Ale když auta odvezli, nahlédli to jinak. Došlo jim, že poprvé a naposledy v životě vidí historické centrum tak, jak vypadalo kdysi. Ty scenerie si fotili. Tak to aspoň v 90. letech líčil Teodor Marjanovič, novinář, jenž ve Slovinsku vyrůstal.

Našinec si to teď připomene, přijede-li do Českého Krumlova. K tomu osobní vsuvka. Autor této glosy jezdil do Krumlova v 80. a 90. letech, ba i po roce 2000. Ale pak nad ním zlomil hůl. Ne nad Krumlovskem. Rád chodí Fritschovou stezkou kaňonem Vltavy. Rád zajede do Vyššího Brodu či na pravý břeh Lipna. Ale samotné město pokládal za neprůchodné, neobyvatelné, nepoužitelné. Za město, jež kapitulovalo před masovou turistikou a davy nájezdníků (zájezdníků) z Číny, USA či západní Evropy.

Platilo to až do letoška. Ale jak dokládá zážitek z dovolené, už neplatí. Češtináře čílí chybné používání předložky díky. Třeba když se dočítají, že „díky válce přišla chudoba“. Snad ale lze říci, že díky epidemii, karanténě, uzavření hranic i omezení pohybu vypadá Krumlov opět normálně. Umělkyně Kateřina Šedá už nemusí zaměstnávat brigádníky, aby pro její projekt markýrovali běžný život ve městě.

Zajeďte tam. Projděte se městem, aniž byste si museli rozrážet cestu davy a oželet návštěvu hospody. Jeďte, dokud dozvuky karantény trvají. Až se vrátí masová turistika, už nikdy Krumlov takto neuvidíte.

Kdo chce působit pokrokově, dokázat, že slova „sociální distanc“ nevnímá jako prázdné heslo, může vyrazit dále na západ, k řece Křemelné. Ta oblast nebyla po odsunu tamních Němců v roce 1946 dosídlena, ale přeměněna ve vojenský prostor Dobrá Voda. A po jeho zrušení v roce 1991 byla začleněna do Národního parku Šumava.

Výsledek? Stačí se podívat na mapu, jakými obcemi protéká Křemelná: bývalé Zadní Šmauzy, bývalé Přední Šmauzy, bývalý Starý Brunst, bývalé Zhůří, bývalý Šerlův Dvůr, bývalý Frauenthal, bývalé Stodůlky (svého času královácká rychta a plošně druhá největší obec království po Praze), bývalé Zadní Paště, bývalé Prostřední Paště, bývalé Přední Paště.

Ano, to vše je pouze bývalé. A jak tvrdí Wikipedie i web Mapy.cz, Křemelná je jedinou řekou v ČR, na jejímž břehu nestojí žádný dům. Prostě ideální dovolená pro milovníky přírody, sociofoby i vyznavače pravidel karantén. Užijte si to.

LN, 10.6.2020



zpět na článek