Neviditelný pes

SPOLEČNOST: Co způsobí jedna glosa

17.7.2021

Když si novinář Miroslav Korecký z MF Dnes dovolil zlehka pošimrat ego klimatických odbornic útlého věku a poukázal na to, že studium prapodivných oborů, jako je např. klimatické právo nebo mezinárodní rozvojová studia, a soustavné těkání z místa na místo a zachraňování planety tu i onde s výsledkem nula není zrovna dobrou kvalifikací, pustil se na tenký led současného hyperkorektního klimatu ve společnosti. Moderní Savonarolové nemají smysl pro nadsázku, žádný smysl pro humor a urazí je dokonce, i když ženy označil za pěkné holky.

Co Korecký napsal, byla ironická glosa současného světa, kde když nezachraňujete naše klima enviromentálním šamanstvím v Zambii nebo Ugandě, neadoptujete děti v Barmě, nekupujete krávy indickým harantům, na které kašlou jejich rodiče a rodiny, nezachraňujete děti s mouchami v očích v Africe, ze kterých pak budou dětští vojáci či otrokyně, tak jako byste nežili. Nesedět chvíli na zadnici a nedělat něco užitečného systematicky pro určitou zemi, určitý konkrétní obor vědy nebo určitý region či okruh lidí tak, aby to dávalo reálný smysl po několika letech a byly vidět výsledky, je dnes svatý grál. Takové CV otevře dveře každého korporátu nebo vyparáděné neziskovky s vysokou mírou zisků. A Koreckého narážka na nedostatek kvalifikovaných řemeslníků nebyla apoštoly korektnosti a genderové povýšenosti vůbec pochopena. Čím víc prapodivných oborů, tím méně lidí pro obory potřebné, to je to, co říká Miroslav Korecký. A nechtě trefil do černého, když se ozval leckdo potrefený. Sice to napsal novinář a to je v dnešní úrovni žurnalistiky rovněž prapodivná existence, ale to nic nemění na tom, že popsal věci podle mého názoru pravdivě.

Miroslav Korecký si dovolil mít nekorektní zlehčující názor a schytal to ze všech stran a všichni horlivci a moderní apoštolové korektnosti bez schopnosti pochopit obsah a smysl ironie včetně jedné postižené moderní geokomsomolky, která se z nějakého důvodu i považuje za hezkou, a jedné přičinlivé práskačky, která to ihned hlásila majitelce pořadu 168 hodin na ČT, mu to zostra nandali. A přitom je to tak jednoduché. I když dáte do kupy ženské z nejrůznějších oborů včetně advokátek nebo lékařek, neříká to nic o tom, jaká kvalita v tom houfu je, jaká odbornost tam dříme a vůbec to nemusí znamenat, že z jejich řad vzejde něco opravdu potřebného a užitečného. To platí pro jakýkoli spolek, i kdyby byl stoprocentně mužský. Název či deklarované cíle ve stanovách a na webovkách nic, ale zhola nic neznamenají. Jediné, co z Databáze expertek (namyšlenost z názvu nečouhá ani náhodou) vyčtete spolehlivě, že jde výlučně o ženy, takže v tom nehledejte žádné elitářství nebo pohlavní povýšenost. A to tak, že nikdy.zpět na článek