Neviditelný pes

SPOLEČNOST: Bude se vyhazovat za výroky o dvou pohlavích?

K tomu, abyste měli obavy o budoucnost svého studia, může i ve svobodné zemi, jako jsou USA, stačit málo. Myslíte si, že když plníte studijní povinnosti a chováte se v souladu s platnými zákony, nemusíte se obávat žádného postihu?

To jste na omylu. Na Indiana University v Pensylvánii letos hrozilo studentovi jménem Lake Ingle vyloučení z výuky za to, že během diskuse projevoval názory považované za politicky nekorektní. Co udělal? Prohlásil, že existují jen dvě pohlaví, a zpochybňoval tak postoje vyučující profesorky Alison Downie v otázkách týkajících se genderu.

Ve středu 28. února se v rámci výuky pouštělo TED Talk video, kde mluvila transgenderová žena jménem Paula Stone Williams, která, když byla ještě muž, působila jako pastor. Po skončení videa měla následovat diskuse o tématech, jako je „mansplaining“ (složenina anglických slov „muž“ a „vysvětlovat“, podrobnější vysvětlení naleznete např. zde), mužská privilegia a sexismus.

Na začátku bylo dovoleno diskutovat pouze dívkám. Protože ve vyučovací místnosti zavládlo nadlouho ticho, přihlásil se Lake Ingle a řekl, že nerovnost příjmů mezi muži a ženami je mýtus. Také si dovolil tvrdit, že existují pouze dvě biologická pohlaví.

A to spustilo obrovský skandál. Ingleovi bylo den poté znemožněno účastnit se výuky a žádalo se po něm, aby podepsal dokument, kde se tvrdilo, že student měl mít „neuctivé námitky k profesorčině struktuře diskuze během vyučování“. Studentovi údajně řekli, že se může vrátit zpátky do výuky, jen pokud se omluví před celou vyučovací třídou! Jenže dalším studentům se postup vyučující a školy nelíbil a informovali o něm média. Po celém světě tak vznikly protesty proti postupu školy a řada osobností ho označilo za skandální.

Konec dobrý, všechno dobré?

Podle posledních zpráv to vypadá, že kauza by přece jen mohla dobře skončit. Rektor univerzity Michael Driscoll vyjádřil zklamání nad tím, jak univerzita zvládla situaci, když řekl, že selhala při naplnění prvního dodatku americké ústavy. Tento dodatek zaručuje lidem mj. i právo na svobodu projevu. Rektor také oznámil, že školní řízení bylo pozastaveno naneurčito s tím, že může být znovu obnoveno, pokud Ingleův návrat do výuky nepřinese pozitivní výsledky.

Příběh má tedy šťastný konec, nicméně hrozba obnovy řízení stále trvá. Lake Ingle se může vrátit zpět do výuky kurzu náboženských studií a pokud se nic mimořádného nestane, bude snad moci odpromovat. Zákaz účasti na výuce by pro studenta znamenal prodloužení studia o rok.

Gendrové šílenství už začíná lézt řadě lidí krkem

Happy end nic nemění na tom, že určitě nejen mně genderové šílenství leze krkem. Student z toho zatím vyvázl dobře a může dostudovat. Já se ale ptám, kde to pak končí? Dočkáme se toho, že za výroky, které pronesl Lake Ingle, bude jednou hrozit rovnou vyhazov ze školy? Mám takový pocit, že něco podobného už jsme (nejen) u nás v Česku měli v době v době vlády bolševika.

Falešná politická korektnost nikomu a ničemu nepomůže. Existují jen dvě pohlaví a nikdo na tom nemůže nic změnit. A tvrdit, že to je postoj ultrakonzervativců, mi přijde úsměvně absurdní, protože se rozhodně za žádného ultrakonzervativce nepovažuji, podobně jako miliony lidí, kteří reagovaly na kauzu Lake Ingle. Proč? Protože z abnormality prostě nejde dělat něco normálního! A speciální záchody v Tokiu pro třetí pohlaví jsou toho příkladem.

Převzato z blogu s autorovým souhlasem

Autor je europoslanec za KDU-ČSL, člen Rozpočtového výboru Evropského parlamentu

zpět na článek