Neviditelný pes

PRÁVO: Za zbabraný zákoník jim patří 120 na holou

22.10.2007

Do parlamentu se chystá první a zásadní novela zákoníku práce, která předpokládá 120 změn nového zákona. Když se zákon přijímal, zubily se odbory, jak je to skvělá norma vypracovaná předními odborníky. V rámci boje mezi pravicí a levicí zcela zanikl hlas právníků, že vedle toho, že zákon je ideově z jiného století a jiných (komunistických) časů, že je hlavně technicky zcela vadný. Nicméně hlasovací mašina komunistů a sociálních demokratů nejen že zvysoka kašle na zájmy celé společnosti, ale též rezignuje na bazální technickou úroveň jimi protlačovaných předpisů.

Ostatně nelze říci, že by na tom vládní koalice byla lépe. Kdy už konečně pochopí zákonodárce, že potřebuje profesionály k tvorbě zákonů a nemůže je přijímat ze dne na den, jak se mu to hodí, či dokonce stvořit právní předpis za pouhé dva roky a tvářit se, jak je to úžasné.

Famózní je souhrn změn v jejich odůvodnění. Obzvlášť pikantní jsou ty, kterými se má umožnit, eufemisticky řečeno, „vyšší a pružnější zaměstnanost“. Právě zde autoři říkají, že zákoník práce spíše lidi a firmy brzdí v tom, aby spolu navazovali pracovní poměr tak, jak oni chtějí, než aby podmínky pro vznik pracovních míst vytvářel. Zákoník práce je prostě produktem dirigismu uvažování a řešení problémů. A opojení mocí neradi slyší, že dělají něco špatně a natož od těch, co tomu rozumí. Opojení vlastní dokonalostí se těžko vzdává, proč poslouchat právníky a ostatně kohokoliv jiného?

Současně s novelou zákoníku práce, která nepochybně vyvolá další technické chyby zákona, by měl každý z poslanců hlasujících pro tento zákon dostat sto dvacet na holou a pak by možná příště odváděl svou práci pořádně. Legislativní proces je dnes dlouhodobě panoptikum nevalné technické úrovně. Můžeme se jen zeptat, kdo zaplatí ze svého papír potištěný novelou a čas strávený studiem změn zákona, který platí necelý rok?

LN, 18.10.2007

Autor je advokátzpět na článek