Neviditelný pes

PRÁVO: Mysli na smrt už dnes

25.4.2022

„Postarám se o tebe, neboj,“ říkal kamarád své ženě. Pak, před rokem, zemřel bez závěti a ona doteď řeší jeho dluhy.

Mysleme na smrt, přátelé. Mysleme na ni už dnes.

Ti, kteří to mají promyšlené, přijdou za advokátem či za notářem, který podle jejich pokynů sepíše závěť. Na rozdíl od sporů o děti nebo domácího násilí je sepis posledního pořízení prací klidnou a rychle hotovou. Co si zůstavitelé přejí nejčastěji? Rozdělit majetek spravedlivě mezi děti. Nebo odměnit to dítě, které se o ně stará, či zajistit partnery, s nimiž žijí. Mnozí se chtějí ujistit, že jejich jmění nepadne do nevhodných rukou. Další myslí na přátele anebo na charitu. A někdo chce po své smrti zanechat přesné pokyny, jak má vypadat poslední rozloučení, jak naložit s jeho ostatky.

Kamarád, který zanechal ženě jenom dluhy, na závěť léta myslel, ale nakonec se k sepisu závěti nedokopal. Ještě hůř dopadla moderní žena, co čtvrtstoletí žila s mužem nesezdaně. „K čemu svatba?“ namítala. „Vždyť je to jenom cár papíru.“ Inu dobře.

Postavili dům, zařídili ho hezkými věcmi, léta spláceli hypotéku. Děti spolu neměli, jen on syna z předchozího vztahu. Pak partner zemřel na infarkt a jeho syn zdědil nemovitosti, které byly v katastru napsané na jeho otce. Družka, co odmítala manželství, se musela z domu odstěhovat. Bez koruny, jen proto, že její partner věřil, že má na sepis závěti času dost. Neměl.

Závěť sama je docela jednoduchá a většinu posmrtných pokynů dokáže zůstavitel sepsat sám. Lepší je poradit se s advokátem nebo se rovnou stavit u notáře, který pak poslední pořízení vloží do elektronické databáze.

Myslete na smrt už dnes, i když se cítíte mladí a plni síly. Myslete na smrt už dnes, dokud jste ještě živí. Ve vší nejistotě je smrt jediná jistá. A nikdy nevíte, kdy potká právě vás.

Daniela2022.czzpět na článek