PRAHA: Národní Sparta
foto: Foto LN - Viktor Chlad
Zkušenost je hloupost, kterou nechci opakovat podruhé, říkají Angličané. Získali jsme i my zkušenost z debaty o Národní knihovně? Nebo se na Letné bude opakovat hloupost? Hloupostí tu nebyl ani samotný blob, ani názory fanoušků či odpůrců. Hloupostí tu byl obrácený pořádek světa – nejprve projekt, až po něm následovala debata odhalující kiksy. Vyhneme se opakování? Ukáže to osud Národního stadionu na Letné, českého svatostánku kopané.
Národní knihovna a Národní stadion, to jsou dvě posvátné krávy státu. Chceme je? Kde? V jaké podobě? U knihovny už víme, ač jsme se k tomu dobrali obtížně: Chceme, na Letné a podle Kaplického. U fotbalu ještě nevíme, ale tím pevněji se o projektu hovoří. Má být na Letné. Má být v areálu Sparty, soukromého klubu. Má mít ohromný rozměr. Není čas přibrzdit koně a v debatě odhalit kiksy ještě před návrhem projektu?
Letná je jednou z lokalit, má své výhody i nevýhody, říká primátor Bém. To je první slabé místo. Výhoda centrální polohy pro knihovnu je celkem jasná – je spjatá s veřejnými i akademickými institucemi, lidé se do ní trousí od rána do večera, světový trend hovoří pro nepřetržitý provoz. Jaké výhody má centrum města pro stadion, kam se jednou za čas, ale naráz nahrne 40 tisíc lidí?
Stavět se má už koncem příštího roku, říká šéf fotbalového svazu Košťál, to už bude Letná uzavřena kvůli výstavbě tunelu. To je druhé slabé místo. Že bychom po zkušenosti s blobem nebrali ohled na územní plán? Ten lze změnit nejdříve během dvou let.
Národní knihovna a Národní stadion, na těchto projektech se v 90. letech vyřádila Paříž. A její zkušenost se Stadionem Francie říká: Má-li se stavět za soukromé peníze, investoři žádají střed města. Trvá-li stát na předměstí, musí si svůj sen zaplatit sám. Přesto ani Francie, symbol centralistické moci, tradic a přesvědčení o vlastní výjimečnosti, nestavěla fotbalový svatostánek v centru, ač se nabízel slavný Park princů. Proč český stát trvá na centru Prahy, na Spartě? A když už chce stavět v centru, kde by lépe obstáli soukromníci, proč za státní peníze? Ať si na to aspoň fotbaloví fanoušci připlácejí na ligových vstupenkách, jako když v kině platíme svou trošku na Státní fond kinematografie.
LN, 31.10.2007