Neviditelný pes

POLEMIKA: Ďábel je v detailu II

Jiří Jílek
diskuse (48)
Pan Bartoň zde zveřejnil článek Ďábel je v detailu. On sám se však mýlí, a to nejen v detailech.... Mnoho toho o zdravotnictví neví, tak jde na to politicky - a bere to hned od Hippokratovy přísahy, kterou sice málokdo četl, ale každý o ní mluví. Pomiňme to, že absolventi UK skládali a skládají slib, který má vlastní znění odlišné od Hippokratovy přísahy.

Jenže ve verzi Hippokratovy přísahy najdeme také pasáž, kde se říká: "Budu-li tuto přísahu zachovávat a řádně plnit, nechť je mi dopřáno žít navždy šťastně, požívat úcty u všech lidí a těšit se z plodů svého umění"

Jestli tomu odpovídá to, že třikrát atestovaný lékař Lukáš Pollert má hrubý plat 25 000 a musí odsloužit stovky hodin, v průměru 40 hodin týdně, aby uživil rodinu, kterou pak nevidí, protože je doma ještě méně, než jako když byl vrcholovým sportovcem, tak asi ne.

Pan Bartoň neuvádí zdroje, jen opakuje to, co někde slyšel o počtech nemocničních lékařů, když říká, že dnešní stav minus 4000 dává stav roku 2000. Obávám se, že jeho zdroj použil tabulky, které udávají tzv. přepočtený počet, tj. součet úvazků přepočtený podle délky plné pracovní doby a včetně smluvních lékařů - zubařů.

V nemocnicích je podle statistik 12 000 (u lůžka) až 19 000 lékařů, včetně pracujících v LDN a ambulancích nemocnic. Číslo navyšuje i to, že řada lékařů má více částečných úvazků v několika nemocnicích, je to běžné například u anesteziologů. Každý úvazek přitom počítá statistika zvlášť. Odbory udávají reálný počet 13 000.

Udává se podstav 700 lékařů, tomu odpovídá nárůst přesčasů i počty úvazků. Např. karlovarští lékaři byli nuceni sloužit v nemocnicích Cheb a Sokolov, aby nebyly zavřeny. Srovnávejte pak někdo situaci se stavem v roce 2000, kdy byl počet lékařů v nemocnicích 13 500. Že dnešní stav minus 4000 není stavem roku 2000, dokazuje nejlépe to, že už je do situace zatahována dokonce i armáda. Takto si, pane Bartoni i pane ministře, nepředstavuji „normální prázdninový provoz“.

Není úplně jasné, jak to pan Bartoň myslí, zda se míní spokojit s trvalým úbytkem 4000 nemocničních lékařů, nebo jen s dočasným ("že to systém pružně vydrží", jak říká pan doktor Šťastný). Pokud si myslí na ten trvalý, tak po roce 2012 oněch 40 hodin přesčasů na jednoho lékaře s naší výjimkou padá a nastupuje tvrdý limit 8 hodin týdně. Tedy dojde jenom v důsledku zavedení limitu ke schodku

(40 - 8) / 40 * P

kde P je počet lékařů
40 je udávaná průměrná stávající týdenní doba přesčasů lékařů
40 je týdenní pracovní doba

Je jen otázkou, jaké je číslo „P“. Pan Heger, který nezná ani své počty oveček, tvrdil, že je to číslo blížící se 20 000. Vycházel ovšem nesprávně z přepočtených počtů. Odbory ovšem odhadují reálnější počet 13 000. Vezměme tedy pro představu jenom ty, kteří slouží u lůžka. Teda 10 000. Pak nám vyjde, že bude chybět 8 000 lékařů. To je to, čeho si byly vědomy obě strany. Že totiž vypovězení přesčasové práce a trvání na dodržování ZP vyvolá ještě větší chaos než odchod lékařů. Proč ale nebyla zvolena tato forma protestu? Je tu jeden zakopaný čertík. Za trvání pracovního poměru lze v mimořádných situacích i stávkujícím lékařům práci přesčas nařídit. To je důvod, proč lékaři zvolili odchod mimo pracovní poměr. Každý jiný postup by byl naprosto neúčinný.

Jen loni samovolně odešlo za 3/4 roku 400 lékařů do zahraničí. Dříve končilo lékařské fakulty cca 1300 studentů, nyní končí 700-800 absolventů. Loni odešlo ihned po promoci do ciziny 104 absolventů ze 754, což je 14%, aniž by zde začali vůbec pracovat. Přitom 15% stávajících lékařů je starších 60 let.

ODS si dělá starosti, co bude s důchodci za 25 let - a má pravdu. Ale, jak se zdá, nedělá si žádné starosti s tím, co přináší demografie a omezení přesčasové práce. Pokud jsou kraje ochotny vzít zpět všechny lékaře, jak píše pan Bartoň, kteří o to požádají, pak neobstojí výmluvy Hegera, že nedokáže zajistit návrat lékařů, kteří o to požádají, protože zbylé nemocnice řídí MZ. A i kdyby tomu tak nebylo, tak i na ty krajské má finanční páku. Ale ani na tom už aktéři D-O dávno netrvají.

Pokud má pan Bartoň na mysli krátkodobou "pružnou výdrž", pak volá po naplnění hrozeb, které již zazněly: že totiž v případě nedohody se ze solidarity připojí k odporu i lékaři, kteří zůstali, a to formou odmítnutí přesčasové práce. Co to udělá s počty, je zřetelné ob odstavec nahoře, zhruba ten samý efekt.

K paní Juráskové se nehodlám vyjadřovat, protože k tomu, co prohlašuje má dle rychlého internetového průzkumu podporu u 30% sester. Vyjadřuje stanovisko ČAS, Unie sester se vyjádřila proti. Ty, které se s ní neztotožňují, podporují lékaře i za cenu toho, že budou muset počkat na výsledek Hegerem slíbených reforem. Jak jsem si přečetl na Psu, tak lékaři v jednom kraji, přestože se sestry nepřidaly, jsou ochotni vzdát se kolegiálně 1/4 navrhovaných prostředků ve prospěch sester. Další kraje mohou následovat. Co tvrdí paní Jurásková, má asi takovou váhu, jako její měřená podpora z ČAS....

Jsem rád, že pan Bartoň zmiňuje paralelu se stávkou železničářů v roce 1996. Tehdy se totiž sešel za zády neústupného ministra dopravy premiér Klaus a po dohodě jim ustoupil. Pan Klaus před 15 lety prohlásil, že železničářům ustoupil a lékařům ne, při vědomí, že lékaři nedovedou způsobit takový chaos.

To, zda zůstane stav ve zdravotnictví zakonzervovaný, ani trochu nezáleží na lékařích, dokonce ani na odborech ne. Koalice má pohodlnou 118 a pokud se pan Heger konečně rozhoupe a poučí se ze zpoždění zákona umožňujícího zvýšit poplatky a začne konat, pak změně systému nic nebrání. Šéf ČLK Kubek již dávno podporuje poplatky a i odbory podporují vznik komerčního připojištění. Je to hned v bodu 2 jejich důvodů odchodu.

A to nejlepší nakonec: 2 mld. Kč v „Návrhu MZ“ není zvýšení, jen narovnání 2 % snížení úhrad, které již provedlo MZ úhradovou vyhláškou MZ pro rok 2011 To zvýšení úhrad o 2 % platí pouze pro akutní nemocniční péči. Znamená to, že pro 23 tisíc lůžek následné péče zůstanou zachovány snížené úhrady na úrovni 98 % roku 2009. Už zaznělo, že v tom případě se k akci D-O přidají lékaři následné péče.

Vyhláška předpokládala zafinancování nemocnic na úrovni roku 2009 minus 2%. Autor i vláda přehlížejí fakt, že oproti roku 2009 se v loňském roce zvýšily příjmy pojišťoven o 8% a rostou i v tomto roce. Přitom se ví, že situaci řeší 2%.

To MZ a vláda svým devítiměsíčním ignorováním dopředu a včas deklarovaných výpovědí a spoléháním se na to, že "lékaři vyvolat chaos nedokáží", "vytvořili pro pacienty doslova a do písmene peklo", o kterém mluví pan Bartoň.

Karlovy Vary

zpět na článek