Neviditelný pes

PANDEMIE: Opomíjení hrdinové

24.3.2021

Jsou vyčerpaní a na pokraji sil. Řeč není tentokrát o zdravotnicích v první linii, ale o vychovatelích a pracovnících v dětských domovech. Těm se s příchodem pandemie výrazně změnil život.

V březnu roku 2020 zaznamenala Česká republika prvního pozitivně testovaného člověka na covid-19. Během několika dnů nastala situace, která v historii naší země nemá obdoby. Vláda zavřela školy a zavedla přísná epidemická opatření. Jeden typ školského zařízení ale funguje dál – dětské domovy, které se musí postarat o soudem umístěné děti do ústavní péče. Vychovatelé od té chvíle jedou na 120 procent a mnozí z nich už nemůžou.

Zažíváme tady neskutečný rok, kdy jsme s dětmi kvůli viru zavřeni dobrovolně pod jednou střechou. Suplujeme rodiče, kteří se o naše děti neuměli, nechtěli nebo nedovedli postarat,“ píše mi v e-mailu Jan Vavřík, ředitel Dětského domova ve Vrbně pod Pradědem, jenž smeká před všemi rodiči, kteří se v plném pracovním provozu zvládají starat o domácnost a své děti. „A teď si představte, že pracujete v dětském domově, kde těch dětí máte ve skupině třeba osm,“ doplňuje.

Jeho instituce pečuje v současnosti o 48 opuštěných dětí. Pracovníci dětského domova se k situaci postavili čelem. Se zavedením distanční výuky se s dětmi ráno učí a odpoledne s nimi tráví volný čas v budově dětského domova nebo na přilehlém dvoře, o pobytech mimo město si mohou děti nechat jen zdát. Rok trvající režim zvládají pracovníci ve Vrbně pod Pradědem s velkým vypětím sil, většina z nich je již unavena a vyčerpána.

Nejsme schopni dětem nabídnout žádné další vyžití, kroužky nefungují a na hřiště jít nemůžeme. Udržet v klidu 48 deprivovaných dětí nás stojí velké psychické úsilí,“ popisuje ředitel Vavřík, kterého mrzí, že pracovníci dětských domovů jsou veřejností častokrát opomíjeni, přitom stojí také v první linii.

Chybí počítače a zdravotnické pomůcky, docházejí finance

Situace je v mnoha dětských domovech stejná. Většina ředitelů si stěžuje, že už rok fungují jenom díky obětavému a vyčerpanému personálu. Upozorňují na to, že dětem chybí počítače nutné pro výuku, u řady z nich sledují také zhoršující se psychické problémy spojené s nemožností opustit budovu či areál dětského domova.

Z vlastních zdrojů si platíme testování dětí a ochranné pomůcky, což nás stojí spoustu peněz. Náš zřizovatel nás podporuje, ale náklady na ochranné pomůcky a provoz v době Covid-19 jsou enormně vysoké,“ dodává ředitel Vavřík, podle kterého tak už nezbývají další finance právě na počítače nebo třeba nové hry. Proto se chystá spustit v nejbližších dnech Dárcovskou výzvu, aby sehnal peníze na potřebné věci.

Podle ředitele Dětského domova Prostějov Vladimíra Brabce chybí dětským domovům také metodika, jak postupovat v případech nakaženého personálu a dětí. „Nemáme metodiku především od ministerstva školství. Stále jsme na hraně. Také nás trápí, že ministerstvo sanovalo školy technikou, a na dětské domovy zapomnělo,“ sdělil pro ČTK.

Petice na pomoc dětským domovům

Organizace Děti v akci spustila minulý týden petici na podporu dětských domovů. V současnosti je pod peticí podepsáno přes 200 lidí. V ní organizace požaduje, aby byla poskytnuta okamžitá pomoc dětským ústavním zařízením po celé ČR.

Jako klíčový problém uvádí nedostatek pedagogického personálu, který se o děti a mladistvé má starat. Situace se v těchto chvílích v souvislosti se zavřením speciálních a mateřských škol zhoršila natolik, že jeden vychovatel s asistentem má v extrémních případech na starost až 15 dětí.Autoři petice také poukazují na to, že by pracovníci dětských domovů měli být přednostně očkováni. V neposlední řadě žádají o nárok na poskytnutí ochranných pomůcek pro tyto zařízení zdarma ze strany jejich zřizovatelů.

Opravdu si z celého srdce přeji, aby se o práci lidí v dětských domovech dověděla veřejnost a aby naši pracovníci cítili v těchto těžkých časech nějakou podporu,“ uzavírá Jan Vavřík, ředitel Dětského domova ve Vrbně pod Pradědem. A já si to přeji také.

Přeji hezký den a veselou mysl!

 

Převzato z blogu s autorovým souhlasem

Autor je europoslanec za KDU-ČSL, místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci a člen Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu



zpět na článek