Neviditelný pes

MRAVY: Morálka na prvním místě

13.5.2024

Jaký kraj, takový mrav, říká se. Ale není to náhodou omyl? Není to spíš tak, že je to především naše morálka, co určuje, v jakých podmínkách žijeme, pro koho pracujeme a jak se cítíme?

Před lety jsem byl na jedné soukromé akci, kde byl přítomen i bývalý náčelník generálního štábu. Nebudu říkat jaký, ale řeknu, že mi jeho přítomnost vůbec nevadila, protože si vojáků ohromně vážím.

Současného pana generála Řehky si vážím taky. Myslím, že je to muž na svém místě. Proto mě zaujalo, co o sobě napsal na Twitteru.

Na celé kauze odluky náčelníka generálního štábu by nebylo vůbec nic ke komentování, kdyby to nebylo zveřejněno. Kdyby s tím přišel bulvár, pořád ještě by se neslušelo to komentovat, ale protože s tím přišel velitel armády, která zajišťuje naši bezpečnost, přirozeně nás to zajímá.

Dovolím si jen dvě poznámky.

Zaprvé. Říkat že nefunkční vztahy v rodině nemají vliv na práci je, velmi mírně řečeno, chucpe. Neurovnané a nefunkční vztahy v manželství a rodině mají naopak ten největší vliv na pracovní výkon. Prostě proto, že život není kus masa, aby se dal snadno rozkrájet a oddělit. Ve skutečném životě všechno souvisí se vším.

Zadruhé. Byl pan generál své manželce nevěrný nebo ne? Omlouvám se za poněkud nespolečenskou otázku, ale v případě lídrů je to snad v každé společnosti na místě. Protože morální integrita je jenom jedna. Žádnou druhou nemáme.

Pokud mám jako náčelník generálního štábu problém s vrchním velitelem ozbrojených sil, tedy prezidentem republiky, nemůžu to přece řešit tak, že budu tajně velet jiné armádě.

Pokud mám problémy v manželství, mám dvě férové možnosti - můžu ty problémy úspěšně vyřešit společně se svou paní, nebo se můžu rozvést. Obojí cajk. Co fakt nemůžu je zahýbat své ženě, vymlouvat se na problémy a potají se scházet s jinou.

Neříkám, že to tak bylo v případě pana generála. Nic o tom nevím a vědět nepotřebuju. Chci jen vyslovit tohle téma, protože v ČR se o tom skoro nikdy nemluví a hraje se pokrytecká hra se špatným koncem. Viděli jsme to doslova v přímém přenosu v případě bývalých premiérů České republiky, a byly to příběhy (zejména tedy jeden) neobyčejně trapné. Jak pro toho bývalého premiéra, který podváděl svoji manželku s dominantní sekretářkou, tak pro občany země, kterou tento premiér zastupoval.

Příklad z historie, ne tak dávné. Vrchní velitel amerických ozbrojených sil, 4hvězdičkový generál Petraeus, odstoupil brzy poté, co vyšlo najevo, že podvádí svoji manželku. Ačkoli neporušoval žádné vojenské předpisy ani americké zákony, nevěra byla pro většinovou americkou společnost dokladem narušené morální integrity a bez této kvality nemohl generál Petraeus velet armádě. Takže poslal rezignační dopis prezidentu Obamovi a ten reagoval velmi rychle – během 24hodin ho akceptoval a generál Petraeus jednou provždy skončil.

V češtině existují dvě slova: trable a trouba. Etymologicky jsou si nebezpečně blízko. Vysvětlení je nabíledni: za většinu problémů, které v životě řešíme, si můžeme sami. No a ta trocha moudrosti, kterou všichni víceméně disponujeme, spočívá v tom, že si to umíme přiznat a chovat se v životě víceméně zodpovědně.zpět na článek