Neviditelný pes

MÉDIA: Senzacechtivost novinových titulků

3.8.2011

Telefonický dotaz jedné redaktorky z bulvárních novin zněl, zda žena může otěhotnět s koněm. Že prý si to přečetla v zahraničním tisku. Takovému nesmyslu přece nemůže věřit ani mentálně postižený člověk. Nicméně již za několik dní byla tato kuriozita oznámena v novinách palcovým titulkem. A velice drobným písmem v textu pak učiněna poznámka: Doktor Uzel to popírá.

Na titulní straně Lidových novin 2. srpna pak neméně nápadný titulek „Sádra 400 Kč, křečové žíly za 10 tisíc, kloub za 20 tisíc“. No, nekupte to! Pod tím pak červeným písmem vysvětlení: „Kolik zaplatíte za 9 základních lékařských zákroků od ledna 2012.“ V textu se potom dočteme, že ten titulek nemá pravdu, že tolik nezaplatíme. Drobným písmem je podáno vysvětlení, že se jedná o speciální odlehčenou sádru, která má stát asi 300 Kč a na dolní končetinu je ještě o 100 Kč dražší. „Normální“ sádry se to pochopitelně netýká. Dále se tímtéž drobným písmem dozvíme, že 10 tisíc stojí operace laserovou technikou, zatímco klasická operace je kryta nemocenským pojištěním. 20 tisíc Kč je cena toho nejdražšího kloubu a je pochopitelně vyšší. Stejně je vyšší cena automobilu Rolls Royce než Škody nebo KIA, i když těch spolehlivých škodovek u nás jezdí víc než dost.

Stejně jako nemůžeme mít všichni mercedesy, nemůžeme mít ani dvacetitisícové kyčelní klouby. Také nemůžeme všichni jet na dovolenou za sto tisíc. A nemůžeme být všichni operováni robotickou technikou. A určovat by to neměly ilegální úplatky, ale průhledný tržní mechanismus. A taky bychom si mohli uvědomit, že ne každý člověk, který na to má, musí být nutně zločincem. A taky nezávidět! Ta odlehčená sádra je sice pohodlnější, ale kost se zahojí stejně i v té sádře obyčejné.

Tvůrci novinových titulků postupují zlovolně a zákeřně. Chtějí prodat více výtisků novin nebo snad chtějí lidi naštvat? Obávám se, že A i B je správně. A tak by se měli raději zamyslet nad tím, kdo bude určovat zdravotnický standard a nadstandard. Myslím, že konečné slovo by mělo mít ministerstvo zdravotnictví a nikoliv laičtí politici, poslanci a odboráři. Ve výše citovaném novinovém článku totiž promluvila i šéfka odborů Dagmar Žitníková: „Hovoří se zatím jen o tom, že pacient má nárok na nejméně ekonomicky náročnou léčbu. K tomu máme zásadní připomínku: v mnoha případech to nemusí být zrovna ta nejlevnější varianta.“ Takovéto „zásadní připomínky“ by snad měly být tesány do kamene.zpět na článek