Neviditelný pes

MÉDIA: Nebyl jsem to já

12.5.2006

Premiér a lídr ČSSD Jiří Paroubek odmítl názory, že on či lidé z jeho okolí stojí za odvoláním moderátora Aleše Cibulky z pořadu Českého rozhlasu Host do domu. Stejná písnička, jakou známe už z případu ukončení televizního pořadu Bez obalu. Nebyl jsem to já. Nebyl jsem to já, komu vadily karikatury Štěpána Mareše. Nebyl jsem to já, kdo si zval na kobereček ředitele komerčních televizí, protože prohrávám telefonické hlasování diváků, a už vůbec to nejsem já Paroubek, kdo chce měnit tiskový zákon a regulovat vše od myšlenky až po vyřčené.

Dívejte se dobře, politici ODS, abyste věděli, čeho se máte v budoucnu vystříhat. A dívejte se dobře, pracovníci v médiích. Na Kodex, kterým vedení rozhlasu zdůvodňuje své rozhodnutí, se dá naroubovat každý z vašich moderátorských počinů. Včera to byl Aleš Cibulka, zítra to může být třeba František Lutonský, v jehož včerejším Radiofóru Paroubka rozhodně nešetřil Michael Simkanič. Když si vedení rozhlasu vezme živě vysílané pořady jen čtrnáct dní zpět a uplatní stejné pravidlo, mohou se posluchači nadít i toho, že v rozhlase zbude jen klanějící se Kasík a externě možná zaskočí všudybyl Paroubek s radním Kotrbou. A pokud nedojde až k této opravdu katastrofické vizi, začne pomaličku autocenzura. Ve strachu z vyhazovu se začnete úzkostlivě kontrolovat, milionkrát budete zvažovat výběr vhodných hostů (co kdyby nečekaně něco řekl?) a po odvysíláni pořadu budete trnout hrůzou, přehrávat si v myšlenkách vyslovené, ujišťovat se, že nepadlo nic závadného... Svoboda podle Paroubka. Staří harcovníci si ještě pamatují svobodu Husákovou, nebudou mít problémy. Mladí se brzy naučí.

„Hovořili jsme o tom, ale nepřijali jsme žádné usnesení, prozatím sbíráme informace a snažíme se v tom zorientovat," řekl pan Florián, předseda Rady ČRo, která včera zasedala.

„Nerozumím tomu,“ opakovala Yvonne Přenosilová, zpěvačka a bývalá moderátorka Svobodné Evropy, když jsem se jí telefonicky ptala na její názor. Její hlas zněl však tak nešťastně a zmateně, že by mě vůbec nepřekvapilo, kdyby měla u nohou opět sbalené kufry.

Nebyl jsem to já, ani mí lidé, říká Paroubek. Obvinění, že mohl ovlivnit odchod moderátora, podle něho postrádají logiku. Neměl by však podceňovat své poddané. Už G. Laub věděl, že logika je plebejský způsob myšlení a jen mocní se bez ní vždycky obešli.

(Psáno pro Virtually.cz)zpět na článek