Neviditelný pes

MÉDIA: Konzumentem české televize zůstal jen naivní volič

9.7.2011

Ono totiž už není mnoho důvodů, proč sledovat české televize. Jejich zpravodajská úroveň je nízká. Analytická úroveň je mizerná a pokusy o seriózní politicko-ekonomické debaty nesou nádech zájmů, kterých je v nich nutno dosáhnout. Sledovat české televize jako zdroj dobrých a pravdivých informací z českého veřejného života je téměř zbytečné. Nic takového se na jejich obrazovkách většinově neodráží. A přiznejme, ani nemůže. Sledovanost vyhrává bulvár a seriál a o sledovanost jde u všech televizí především. A voliči vyhledávající bulvár jsou političtí a ekonomičtí naivkové. Navíc uváděné dobré filmy jsou většinou hodně a hodně staré, a tak nakonec nejpřijatelnější nabídku tvoří sport a pořady o přírodě. A to je málo.

Odchodem dalšího z ředitelů údajně veřejně-právní televize vypukl boj, aby skončil i moderátor Moravec a jeho kvazipolitický pořad Otázky. Samotná existence komunistického pohrobka, jakým je Česká televize (ČT), je otřesná. Tato instituce s pojmem „veřejně – právní“ mnoho společného nemá. Ostatně není to tak dlouho, co její nechutné praktiky popsal výstižně režisér Vít Olmer. ČT sice vyhrožovala žalobami, soudy a kde čím, ale nic z toho se nakonec nekonalo. Ona by se ta pravda u soudu projevila, a tak bylo lepší raději ponechat penězovody v provozu. Všichni už dnes vidíme ruce, které ty penězovody ovládají.

Samotné hospodaření ČT je odvislé od daní, falšovaných pod pojmem poplatek. Je to jen obcházení pravdy typickou českou politickou lží. Lží proto, že poplatek musí platit i ti, kteří ČT vůbec nesledují. Je to nemorální a nestoudné. Dnes ČT provozuje čtyři kanály a kdyby si zítra někdo vymyslel dalších dva, tak se ty tzv. poplatky opět zvýší. Takové pojetí nemá se skutečnou veřejně-právní televizí nic společného. Ale nemá ani nic společného s demokracií. Pokud by dnes někdo zorganizoval referendum o tom, kolik toho má ČT vysílat a jak se takové vysílání má platit, asi by výsledek nedopadl pro tento nehospodárný kolos nijak dobře. Stav je ovšem takový, jaký je, protože vyhovuje jak kmotrům, tak jejich loutkám, tj. politikům. A protože obě skupiny nemají zájem, aby se o nich psalo, hovořilo a televizně vysílalo, likvidují ve všech českých televizích jakékoliv kritické a odhalující pořady, aby politici měli „mír a klid na práci“. K špinavé práci někdy stačí nátlak na moderátora, jindy změna vedoucího manažera, jindy se použije tzv. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která je v podstatě jenom dalším cenzorem a jejíž nezákonné praktiky provedené v minulosti stály daňové poplatníky deset miliard škod. Alespoň tak rozhodl nezávislý arbitrážní stockholmský soud, který také Radu RTV jako viníka de facto odsoudil. (Zdroj: Prof. Šturma a kol: Casebook – Výběr případů z mezinárodního práva veřejného – Vydala Universita Karlova v Praze 2010- 2. Doplněné vydání). Rada RTV je jen další ze státních parazitů, obdobně jako mnoho jiných.

Rada České televize, institut neméně podivný, hodlá vyhlásit konkurz na nástupce Jiřího Janečka, který rezignoval. Jak takové konkurzy dopadají, už víme. Šaráda na nebohé sledovače ČT je to dobrá. Těžko na ni naletí někdo, kdo má v hlavě trochu rozumu. Jména uchazečů, kteří obcházejí různé politiky a slibují jim za jejich podporu loajalitu, jen potvrzují to, co víme. ČT je odrazem české korupce, ostatně jako skoro už každá státní instituce. Proto drtivá část mladších ročníků veřejně přiznává, že české televize všeobecně pro jejich programovou a obsahovou ubohost nesledují, mnozí ani nemají přístroj, který by to umožňoval. Není se jim co divit.

Boj o nového veřejně-právního vrchního kormidelníka je doprovázen kritikou Moravcova pořadu. Do moderátora se obul i prezident Václav Klaus, který jeho Otázky označil za plytké, rozmělněné, šťourající se v detailech a moderátorův styl vedení diskuse přirovnal ke křížovému výslechu. To báječně odvádí pozornost od celkového stavu a navíc se naivním občánkům předhazuje oběť, stejně jako se to činilo v římských arénách. "Politika se nedělá ve středu v devět ráno na zasedání vlády, ale v neděli ve 12 hodin u pana Moravce v České televizi. To je děs, to je nesmysl," láteřil Klaus v rozhovoru pro deník Blesk. Pokud to někomu připomíná útok Baracka Obamy na moderátory televize Fox News (Obama je nazval destrukcí Ameriky), pak je to shoda evidentní. S tím rozdílem, že v USA jde o televizi soukromou. A Obama v tomto sporu nápadně prohrává.

Ostatně Václav Moravec se jistě neztratí a soukromé televize jej, obdobně jako Jana Krause, pohltí. Dosavadní Otázky moderátora Moravce mělo na ČT sledovat v průměru 550 tisíc diváků. Vzhledem k tomu, že u obrazovek nejvíce tráví času důchodci, a těch jsou v Česku tři miliony, pak je to údaj povzbudivý, protože to je sledovanost, která politickými dopady nic nepředstavuje. Je k ničemu. Pokud údajně prestižní politický pořad ČT sleduje důchodcovské torzo a pár zainteresovaných, pak je česká společnost spíše na dobré cestě. Poděkování ale nepatří českým televizím, ale nezávislým provozovatelům internetu.

Především pro mladé se internet stal informační základnou, která umožňuje názorové porovnání. Na internetu jsou zveřejňovány informace, které by televize ze strachu před kmotry vůbec neuveřejnily. Na internetu jsou poskytovány prostory pro anonymní odhalování nepravostí v zemi, kde spojení policie a státního zástupce vyrobí justiční křivdu na objednávku doslova kdykoliv. Útok na jednoho uživatele propojeného přes facebook nebo twitter je díky internetu už složitější, protože oběť přestává být anonymní a má solidární podporu svých internetových přátel. Navíc informace o útoku je blesková díky propojení s mobilními telefony. Taková podpora proti křivárnám kmotrů a státním kreaturám je velmi důležitá. Mimochodem, informační server provozovaný v USA žádným soudním příkazem z Česka prakticky nezcenzurujete.

K pádu českého komunismu nemalou měrou přispělo komerční televizní vysílání Rakouska a Německa, stanice jako Hlas Ameriky a Svobodná Evropa. Vždy to byly a budou technologie a pravdivé informace, které nakonec rozhodnou. Česká občanská společnost je v morálním a ekonomickém marastu, který si ani neuvědomuje. Pár slušných a poctivých politiků, které tu máme, to nespasí. Kmotři a jejich loutky z českého kaprokapitalismu udělali totální mafiózní kapitalismus. Ten je nehospodárný a pro budoucí generace nebezpečný nejen svým narůstajícím dluhem, ale především korupcí a právní nestabilitou doprovázenou úřednickou a policejní zvůlí. Nic takového ČT nebude veřejnosti odhalovat. Ostatní televize ze strachu ztráty licence se zachovají obdobně. Jim totiž nikdo žádné „poplatky“ neplatí. Chvalme alespoň fakt, že u některých televizních společností se začalo blýskat na lepší časy, jak prokazuje stoupající sledovanost jejich zpravodajství. Občanům proto může být naprosto lhostejné, kdo se stane novým ředitelem České televize. Za současného stavu se nic k dobrému v ČT neobrátí. Jiný názor uvítám i na Twitteru.



zpět na článek