Neviditelný pes

MÉDIA: Dělníci bulváru

18.4.2014

Bulvár je rychloobrátkové konzumní zboží, ideální prokrastinační nástroj, jehož hlavním parametrem je nenáročnost. Na své si přijdou konzumenti napříč celou Gaussovou křivkou. Nahatá prsa a roztomilá štěnátka ocení všichni, ať už přišli s tím, že ostatní média jsou moc seriózní a málo barevná, nebo s tím, že si chtějí na pár minut odpočinout od složitější činnosti.

S příchodem nových médií sice vzrostla konkurence, ale také se velmi rozšířily zdroje, ze kterých se dá čerpat. Proto obyčejně na jeden "domácí" článeček připadnou další tři převzaté z Buzzfeedu, 9gagu nebo trilionu jiných. Ne že by to vadilo je spousta lidí, kterým různé lokální agregátory do češtiny předžvýkaných drbů, legrácek a obskurit přinášejí potěšení. Pro tvorbu takového obsahu není potřeba disponovat žádnými extra schopnostmi; dostatečně cynická opice jej po krátkém zácviku zvládne generovat taky. Přesto místní mediální vody už řadu týdnů a měsíců čeří vulgární maník trpící velice přebujelým egem a sebevědomě se prezentující jako talentovaný a velice inteligentní (och!), což řadu lidí pochopitelně nesmírně dráždí. Chodí do veřejnoprávní televize, poskytuje rozhovory a dokonce o něm byl natočen dokumentární film.

Je velice smutné sledovat, že tohle kontroverzní selfpromo přebírají i velká média a s bezelstnou naivitou jej šíří dál. Pán si samozřejmě a celkem oprávněně myslí, že je borec, poněvadž lepší reklamu pro jeho byznys si nelze přát. A má pravdu.

Ve skutečnosti by si tato sorta lidí zcela zasloužila, aby se o nich psalo a točilo co nejméně, respektive vůbec. Ze zákulisí jejich nepříliš noblesní profese netřeba točit "objevné" reportáže o tom, že drobné informace je třeba přifukovat do skandálů, na kterých je možno se živit mnoho dlouhých dní, že je potřeba modifikovat nudnou realitu, aby působila dostatečně senzačně, že svět celebrit a bulváru se potřebuje navzájem a tyto spolu žijí v oboustranně prospěšné symbióze. Překvapí to dneska někoho? Vážně? Nebo k čemu tedy měl být ten Klusákův nejnovější medailonek? Asi k tomu, že nabídl pohled zblízka na člověka, který cynismem a vulgárním slovníkem maskuje pohrdání nad sebou samým a ano, a ještě na jednu bulvární kačenu, z jejíž intelektuální výše asi měla divákovi spadnout brada na zem. Tak tedy pardon, že nespadla. Bylo snad snahou zdokumentovat úžas nad skutečností, že se mezi bulvárními prvoky občas objeví i někteří s náznakem jakési inteligence? Nebo překvapivé zjištění, že odpudiví lidé dělají odpudivé věci, a dokumentovat jejich dětinskou radost nad lidským hladem po senzaci? Jenomže stejně jako není vhodné obdivovat majitele stánku s fast foodem za arogantní chvástání se, že tu jeho přesmaženou lacinou šlichtu ti blbci žerou, není ani na místě s halasem objevovat dobře známé "hlubiny" plytkého bulvárního byznysu a jeho otevřené parazitování na cizím obsahu, a naivně se snažit na něj jít jeho metodami.

ČT se pokusila o úplně totožný bulvár, pouze v rádoby korektním hávu ovšem bohužel právě kvůli němu se nemohla otevřeně těmhle chudákům vysmát, a naopak dovolila, aby se oni vysmáli jí. Well done, ČT.

Převzato z blogu Evropanka.blogspot.com s laskavým svolením autorkyzpět na článek