Neviditelný pes

MÉDIA: Co propojuje politiku, podnikání a média

28.8.2007

Nepovedená reportáž České televize Pozadí podnikání Marka Dalíka, nepřiměřená reakce premiéra Mirka Topolánka na ni, i poněkud překvapující tvrzení samotného Dalíka o tom, odkud ČT čerpala informace, a nakonec vzdoruplná odpověď šéfredaktora redakce aktuální publicistiky ČT Jiřího Vondráčka předsedovi vlády, všechny tyto události, tak, jak navazují jedna na druhou, tvoří spolu smutný řetězec obecných problémů, se kterými se potýká česká žurnalistika i politika: Neumětelství, neochota přiznat chybu a podezíravost. To je to, co také otravuje náš veřejný život. Někteří lidé na svou práci nestačí, ale jsou schopni udělat skoro všechno proto, aby se o tom nemluvilo.

Reportéři České televize Michael Fiala a David Havlík nějak přišli k domněnce, že na jedné konkrétní osobě lze dobře ukázat, jak se propojuje politická moc s penězi z podnikání. To osobou měl být Marek Dalík – člověk, který má poměrně blízko k premiérovi Mirku Topolánkovi. Představa obou novinářů byla asi taková, že skupina podnikatelů obdarovala Dalíka akciovou společností New Deal Communications, aby si ho zavázala. Podnikatelé ho také seznámili s nynějším premiérem, aby jim Dalík z vděčnosti opatřil u ministerského předsedy různé výhody. Jednou z takových výhod mělo být, že polostátní společnost ČEZ od skupiny podnikatelů letos koupila projekt paroplynové elektrárny, o nějž léta nikdo neměl zájem. Tak nějak si to patrně Fiala a Havlík představovali. Potíž byla ale v tom, že v reportáži se jim nic z toho nepodařilo prokázat.

Chybějící důkazy nahradili tím, že jisté skutečnosti uvedli do nesprávných souvislostí a nelogicky pomíchali tak, aby fakta alespoň nebránila tomu, o čem chtěli diváky přesvědčit. Takto neodborně připravená a nedokončená reportáž se ve vysílání neměla objevit, protože jestli měl její námět předtím smysl, špatným zpracováním se téma úplně znehodnotilo.

Nejen Marek Dalík, premiér Mirek Topolánek, ale i vládní strana, jíž Topolánek předsedá, a konec konců i celá vládnoucí koalice, ti všichni se mohli cítit poškozeni nepodloženým obviněním, že jdou na ruku jisté skupině podnikatelů. Jenže předseda vlády v rozhovoru pro deník Právo nejen vytkl České televizi neumětelství, ale obvinil ji také z toho, že se nechala uplatit, aby proti němu vedla znevažující kampaň, aniž by - podobně jako reportéři ČT - řekl, proč to tvrdí. Dalík dokonce v rozhlasovém pořadu Impulsy Václava Moravce (23.8.07) nepřímo obvinil - opět bez bližšího vysvětlení - z korumpování České televize poslance ODS Vlastimila Tlustého. Ten se, bohužel, v rozhovoru pro sobotní vydání deníku MF Dnes zmínil o zájmové skupině kolem Dalíka, jejímž zájmům rozumí ministr financí Miroslav Kalousek lépe než on, a proto prý Tlustý nevede resort financí. Nic víc. Zase žádný důkaz. Pak se ale nedá vyloučit, že podnět, na jehož základě ČT natočila reportáž Pozadí podnikání Marka Dalíka, vyšel od Tlustého. Pravděpodobně se rozhořel konkurenční boj v jedné politické straně a média do něj tu šikovně, tu nešikovně přikládají polínka.

Šéfredaktor redakce aktuální publicistiky ČT Jiří Vondráček se místo, aby přiznal, že reportéři Fiala a Havlík svou práci tak docela nezvládli, zaměřil pouze na ne právě šťastné nařčení České televize z korupce. Napsal otevřený dopis premiérovi, v němž konstatoval, že Topolánek ČT urazil. Naopak za reportáž, kvůli které se to mělo stát, se jednoznačně postavil. Podle něj byla založená na ověřených faktech a ta byla dána do správných souvislostí.

Jedna chyba vyvolává druhou. Doba je zjitřená, reakce přehnané, příčina jakoby nikde. Ovšem, je v lidech. V médiích i v politice. K naší škodě působí stále ještě mnoho takových, kteří považují za svého úhlavního nepřítele každého, kdo poukáže na to, že to, co dělají, ne docela umí. Jestli něco propojuje politiku, podnikání a média, tak tohle docela určitě.

(Psáno pro Česká média)zpět na článek