Neviditelný pes

MÉDIA: Čeští akademici o státním vyznamenání

6.11.2010

Ve středu 3. listopadu jsem dostal e-mail od novináře XX, který pracuje pro deník Hnedka. Název novin jsem si vymyslel a jméno novináře zatím neuvádím. Zveřejnění e-mailové diskuse mi pomůže bránit se, jestli budou části mých vět vytrženy ze souvislostí a tím pádem ve zkreslené formě uveřejněny. Jako obyčejný občan volím tuto jedinou možnost preventivní obrany. Zároveň tyto materiály dokumentují, jak se za "názory akademiků" vydávají pomluvy.

E-mail pana XX ze dne 3.11.2010 v 10:29
Dobrý den, mohu vás poprosit o váš komentář, proč si myslíte, že jste obdržel minulý týden státní vyznamenání od prezidenta Václava Klause? Oslovil jsem totiž několik akademiků, včetně pracovníků Akademie věd, kteří se domnívají, že jste medaili dostal především jako "Klausův vědec", tedy člověk, který zastává a veřejně prezentuje stejný názor na klimatické změny jako hlava státu. Díky, XX.

Má odpověď dne 3.11.2010 v 11:56
Pane XX,
Když si to myslí čeští akademici, tak to je v Česku pravda pravdoucí a klidně to tak napište.
Nebo se ptejte na mezinárodním fóru. V IUSS nikdo neznal Klause, ale já jsem se přesto stal jejím prvním československým čestným členem za posledních 50 let po 2. světové válce. Před válkou jsme měli 2 čestné členy. Má kniha Soil Hydrology (Catena, 1994) patří k základním monografiím užívaným v USA všude, kde se učí nejen pedologie a její discipliny, ale geovědy, hydrologie, nebo ekologie jako věda, ne jako politická žvanírna, atd. V Československu a potom v Česku jsem moderní půdní fyziku založil. O tom slovutní akademici nemají ani potuchy, co to bylo za dřinu, ale vadí jim, že nejedu s kšeftaři kázajícími bludy o příčinách klimatických změn. Jenže kšeft je kšeft. A kšeftovat se dá i s kecáním, je-li od akademiků. Takže si pište i nadále tak, abyste byl v mainstreamu. Pak určitě nenarazíte.
Nepochybně se Václav Klaus na tohle všechno taky informoval. Sehnal si objektivní zdroje. Jinak si přečtěte mou novou knížku Facts About Global Warming (spoluautor D.R.Nielsen, em. prof. University of California, Davis), Catena Verlag, Essays in GeoEcology, 2010. Ta jde do světa i bez doporučení Vašich informátorů. A už teď s ohlasem. Česky mi vyšla taky knížka: Racionálně o globálním oteplování, Dokořán, 2008. Ale ta není dostupná na mezinárodním kritickém fóru.
Mějte se, M. Kutílek, který je v Česku absolutní nula (viz Vaši informátoři).

E-mail od pana XX dne 3.11.2010 ve 12:27
Pane profesore Kutílku, v žádném případě jsem nezpochybňoval, a ani to nezaznělo od jiných vědců, vaši celosvětově uznávanou práci a přínos v oblasti pedologie a půdní fyziky. Jde mi spíše o fakt, že v oficiálním zdůvodnění udělení medaile, se mimo jiné praví, že vaše práce si v oboru klimatických změn získaly mezinárodní ohlas. Z laického pohledu se tedy může zdát, že prezident Klaus ocenil především vaše shodné názory na příčiny globálního oteplování. XX.

Má odpověď dne 3.11.2010 ve 14:03
Pane XX,
Nepovažuju za nevhodné, že pan prezident Klaus ocenil nejen mou odbornou práci v pedologii a půdní fyzice, ale že také zmínil mou aktivitu v oboru klimatických změn. Dodávám k jeho zdůvodnění, že se zabývám mimo jiné odhalováním chyb, kterých se dopouští IPCC (mezivládní panel pro klimatické změny) i většina klimatologů.
Zjednodušeně: Jsem rád, že se mě někdo významný zastal, když nekráčím v rytmu většiny.
Mirek Kutílek.


Tím naše e-mailová diskuse skončila. Nepředpokládám, že jsem jejím zveřejněním utnul všechny možné pomluvy, ale snad už jednou média a různí baviči skončí s ironickým označováním Václava Klause za "našeho klimatologa", když prokazatelně existují nezávislí vědci publikující své kritické názory na katastrofické předpovědi IPCC a mnoha profesních klimatologů. Mnozí z těchto kritiků pracovali a publikovali přímo v oboru fyziky atmosféry, takže jejich argumenty není možné odmítat nebo dokonce zesměšňovat. Co je komického na názorech a publikacích britských lordů Lawsona a Moncktona? Není žádnou ostudou ani přitěžující okolností zastávat stejný názor na klimatické změny jako prezident Václav Klaus. Ostudné naopak je, když se drby připisují názorům českých akademiků.zpět na článek