Neviditelný pes

KORONAVIRUS: Podle Prymuly nedodržuje 40 % lidí pravidla

18.2.2021

Roman Prymula je fantomem českého boje s covidem. Ve své pozici poradce radí na všechny strany a jeho výstupy jsou všechno, jen ne projev člověka, který situaci pomáhá.

Roman Prymula se z osobnosti uznávané při jarní vlně sám vmanévroval do pozice velmi nedůvěryhodné. Zcela pominu jeho účast na jednání v uzavřené restauraci, kde si možná „naběhl“ cíleně. I přes tento kiks však jeho výstupy pro média jsou velmi zajímavé.

Nedávno, v době, kdy se mediálně věštil konec ministra Jana Blatného ve veřejnoprávní televizi, vystupoval jako „hodný“ policajt. Vykládal, že je potřeba představit pravidla rozvolňování. Pak se zase nechal slyšet, že se „britskou mutací“ může člověk nakazit „během pár vteřin“.

Vystoupil i v Partii na Primě: V České republice bude nutné podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví za ANO Romana Prymuly nutné očkovat dva miliony dávek proti koronaviru za měsíc. Jinak se země nikdy nedostane na čísla, která potřebuje, uvedl. I když budou očkovat praktičtí lékaři, nemocnice musejí dramaticky zvýšit objem denně očkovaných, řekl.

...Opatření ale podle něj neuznává a nedodržuje až 40 procent lidí, co je hlavní problém. Navíc trasování a eRouška mají menší význam, než se předpokládalo. Řešení situace vidí v očkování populace.

Není jasné, jak Prymula přišel na oněch 40 % nedodržujících pravidla. Tam, kde se lidé potkávají v obchodech nebo v dopravě, se pravidla dodržují více méně stoprocentně. Na ulicích města sice nosí roušky jen asi třetina osob, nicméně vesměs při dodržování rozestupů.

Prymula také připustil únik viru z čínské laboratoře, což nynější mise WHO v Číně také nepotvrdila. To rozhodně nepřispívá k autoritě bývalého ministra zdravotnictví.

Co se očkování týče, Prymula například byl ochoten vzít na milost ruskou vakcínu Sputnik V, pak ale vycouval s tím, že „problém je ve schválení vakcíny evropským orgánem“. Není prý jasné, jestli Rusko o schválení pro EU požádalo. Když bude unie Rusku vyhrožovat dalšími sankcemi, těžko lze očekávat, že to Rusko udělá. Určitě dá přednost bilaterálním dohodám jako v případě Maďarska či Srbska.

Očkování je samozřejmě jedinou reálnou alternativou. Česko se ale veze s EU, která nedokázala zajistit dostatečný počet vakcín. Máme tak naočkováno asi 5 % populace, zatímco Velká Británie už bezmála čtvrtinu a Izrael je už hodně nad polovinou. Z Izraele již jsou informace, že naprostá většina nových případů covidu připadá na neočkované a z očkovaných onemocní naprosté minimum.

V Česku se podobně jako po celém světě využívá covid k politickému soupeření. Tvrdí se, a to i z úst ministra Blatného, že „opatření nefungují“. To je velmi odvážné tvrzení, protože nemáme žádnou relevantní představu, co by se stalo, kdybychom jako společnost skutečně masivně nerespektovali zákazy. Premiér i ministr zdravotnictví vyhrožovali „kolapsem nemocnic“. Ten v Česku fakticky nebyl a na příkladu omílaných nemocnic v Chebu, Karlových Varech a v Náchodě dělá ČT jen medvědí službu českému zdravotnictví, které zvládá pandemii dobře.

EU se zatím chová dál schizofrenicky – tu zpřísňuje, tu rozvolňuje a vakcinace běží hlemýždí rychlostí.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czzpět na článek