Neviditelný pes

GLOSA: Topolánek, novináři a šampionát

4.3.2009

Premiér Topolánek včera usoudil, že novináři informovali o libereckém šampionátu s typickou českou malostí. Kritizovali, místo aby chválili. Z výše své evropské velikosti jim už neprozradil, co měli na tom sportovním podniku chváliti dřív. Snad víc než skromné výsledky našich sportovců? Nebo snad výběr místa konání?

Možná si pochvalu zaslouží chytří organizátoři, kteří původně slíbili, že z rozpočtu státu nebudou chtít ani korunu, a nakonec z našich kapes vytáhli víc než dvě miliardy. Pod pohrůžkou, že jinak bude mezinárodní ostuda. Novináři asi měli velebit libereckou firmu Investing cz., kterou právě prošetřuje Nejvyšší kontrolní úřad a na kterou je už kvůli šampionátu podáno trestní oznámení. Redaktoři zapomněli poklepat na rameno majiteli stavební firmy Syner, shodou okolností sponzora ODS, která samojediná na šampionátu vytáhla ze státní kasy půl miliardy. Pochvaly typicky malých českých novinářů se nedočkalo ministerstvo školství, které během příprav šampionátu jaksi zapomnělo kontrolovat, jak se nakládá se státními penězi. A že se nakládalo jako na Divokém Západě. Na pochvalu médií marně čekalo město Liberec a jeho Technická universita. Taky si s kontrolováním utrácených státních peněz nedělaly problémy. Kde zůstala nezávislost a hodnověrnost novinářů, když zapomněli chválit organizační výbor šampionátu? A že toho je ke chválení, třeba co všechno tam teď policie vyšetřuje. Například podezření z trestného činu podvodu, úvěrového podvodu, porušení pravidel hospodářského styku a porušení povinností při správě cizího majetku.

Čeští novináři tedy selhali tváří v tvář této největší sportovní akci v novodobých dějinách země. Řekl Topolánek. Doufejme, že ze stejné české malosti neobviní pracovníky NKÚ, až ti skončí v Liberci své vyšetřování.

Vysíláno na ČRo1 – Radiožurnáluzpět na článek