Neviditelný pes

GLOSA: Rizika pandemie

12.8.2021

aneb Titanic, nebo Karlův most?

Kolem střední Evropy se stahují červené mraky. Celková situace v Evropě se epidemiologicky stále horší. U nás se začíná zhoršovat také. Rostou počty nakažených a roste reprodukční číslo (dva dny je nad hodnotou 1). Ale mediálně se dovídáme jen o pozitivních údajích (viz systém Babiš). Když je více nemocných na covid v nemocnicích nebo to, že na něj zase začali lidé umírat, o tom se nepíše a ve zprávách nemluví.

A tak máme vládou povoleno tancovat! Zodpovědní lidé mají však obavy z toho, aby to nakonec nebyl stejný tanec jako na Titaniku.

Kolem covidu se totiž u nás vyskytuje navíc tolik rizik, že osobně by do těchto rizik nikdo z vlády nešel. Jenže, bohužel, u nás máme v politice odpovědnost kolektivní. A ta má od nezodpovědnosti občas jen velmi malý krůček.

Dovolím si tedy několik rizik upřesnit.

- U nás i v Evropě se rozšířila agresivnější varianta delta. Naše vláda na obranu proti vniknutí delty rezignovala. Proč? Chce nás více “promořit”? Podat tedy na vládu trestní oznámení, nebo nepodat?

- Lidé, kteří “museli” trávit dovolenou daleko v cizině, tak k nám vir, jako před rokem, přivezou.

- Rizikem bude i setkávání dětí v září ve školách.

- Dojde opět, jako při druhé vlně, k přehnanému předvolebnímu rozvolňování Opatření vlády, nebo k tomu, že nutná opatření budou tradičně zaváděna opožděně. Přece si strany nebudou chtít rozzlobit voliče!

- Ze stejných důvodů není a nebude policie důsledná při kontrole plnění opatření vlády občany.

- A pak tu máme ještě antirouškaře, které nezajímá zdraví druhých a často ani zdraví vlastní rodiny (věří totiž často více fámám než odborným lékařům).

Mimo tradičních 3R (desinfekce rukou, rozestupy a respirátory) máme nyní k dispozici i další důležitou možnost obrany – očkování.

Očkovaní se sice údajně mohou až ze 30 % nakazit, ale průběh nemoci je u nich pak mnohem mírnější. Očkovaní mohou nakazit i druhé, ale většinou jenom tehdy, když se nedodržují opatření vlády. Nakazit se mohou hlavně neočkovaní antirouškaři. Ale to je hlavně jejich problém. I když vlastně není, oni pak mohou nakazit i další občany. Například 300.000 neočkovaných seniorů (velká většina z nich by se ráda očkovat dala), pro které stát stále není schopen dodat jejich praktickým lékařům vakcíny v menším (praktickém) množství. To bylo slibů, například premiéra Babiše, jak očkování perfektně zařídí. A zařídil?

Ministr Vojtěch a vláda se dopouští stále stejné chyby. Opatření jsou vyhlašována podle situace současné. Ta by se však měla dělat podle situace předpokládané! A to minimálně 10 dnů předem.

Podceňovat soupeře,
to se nevyplácí,
pustit z rukou otěže
úspěch v boji ztrácí.

Autor je nestraník, praktický sociologzpět na článek