Neviditelný pes

GLOSA: Psi štěkají a karavana jde dál

2.5.2011

Vláda přežila to aprílové úterý. Řada poslanců by mohla požadovat od České televize honorář za zábavu, kterou divákům poskytli. Všichni, kteří umí počítat do sto osmnácti, věděli, že o nic jiného než o tu zábavu nejde. Mnohým poslankyním a poslancům mohli jejich voliči připsat čárku za „aktivitu“ Pamětníci vzpomněli na nacistické tvrzení, že parlament je žvanírna. S tím se dalo počítat. Spíš mě překvapují komentáře řady novinářů, kterých si vážím. Jeden z nich mě zařadil mezi naivky, protože i já si myslím, že žiji v demokratické zemi.

Demokracie je metoda, jak vládnout. Jejími nástroji jsou svobodné volby, svoboda projevu a nezávislost moci výkonné, zákonodárné a soudní. Někteří politici nejsou spokojeni s tím, jak se tato nezávislost uplatňuje v praxi. Je však dobře, že se o tom otevřeně diskutuje. Nevidím chyby v demokratické metodě, jak jsme zvolili své zástupce a jak došlo k tomu, že máme vládu, kterou máme. Jak levice, tak pravice souhlasí s tím, že potřebujeme reformy. Parlament by měl být místem, aby se o reformách dohodly. Místo toho tam řeší korupční aféry. Média jim je podstrčila, často i díky odposlechům a ty odposlechy potom s mohutným halasem vyčítají politikům. Porovnejme počet řádek v novinách a minuty v rozhlase a televizi, které se věnují reformám, s počty řádek a minut věnovaným aférám a nadávkám, kterými se politic častují.

Nevracejme se do doby soudů s čarodějnicemi a inkvizice, kde to byla obviněná, která musela prokazovat, že je nevinná. Stačí, aby lépe a rychleji pracovala policie a soudy a netrvalo měsíce a léta, než něco dovyšetří a soud rozhodne o vině. Prokázat vinu musí ten, kdo obviňuje.

Do té doby by neměli politici po sobě házet bláto. Občané pak vidí, že všichni jsou špinaví, a podstrkuje se jim, že žijeme v jiném než v demokratickém systému.

Máme demokratickou metodou vybranou legitimní vládu a poslance, kteří byli zvoleni na čtyři roky. Měli by táhnout karavanu reforem a nepřidávat se ke štěkotu.

Převzato z Vinar.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autorazpět na článek