Neviditelný Pes

GLOSA: Po volbě...

5.2.2013

Máme po volbě a jaké poučení z tohoto "krizového vývoje" nám plyne?

1) Karikaturisti a baviči nepochybně jásají. Tak vděčného fackovacího panáka už jim dlouho nikdo nepřihrál. Internetové vtipy se množí jak houby po dešti, jak v oficiálních publikacích, tak v lidové tvořivosti (příklad zde). Slibně to vypadá na materiál na celou pětiletku.

Neuvěřitelný kousek se povedl "prognostikům" Miroslavu Šimkovi s paní Bubílkovou před deseti lety v satirickém novoročním projevu presidenta republiky, který je tak aktuální, jako by byl natočen dnes, krátce po volbě. Už mi ho poslalo několik známých (viz tady). Anebo to vůbec nebyl prognostický masterštyk, ale místo toho jenom Česko udělalo krok deset let zpátky.

2) Ti, co volili "Karlsberga" anebo nevolili, ale Zemana nesnáší, se vztekají a začínají všelijaké podpisové akce a soudní pře proti výsledkům voleb. Hloupě a zbytečně. Volba byla demokratická a pan Zeman je náš prezident. Můj taky. Jestli se ukáže jako špatný prezident – dobře nám tak!

3) Karel Schwarzenberg se nicméně stal "stínovým prezidentem". Ve všem tom rumrajchu a nadšení na jedné straně, zklamání na druhé straně, zůstává faktem, že tito dva pánové se stali vítězi prvního kola přímé volby prezidenta v České republice.
A přesto, že finále dopadlo jednoznačně pro Miloše Zemana, Karel Schwarzenberg je první "runner up". A to mu dává silný mandát Zemana kritizovat. Nedivil bych se prohlášním typu: "Tohle bych já byl býval nikdy neudělal..."

4) Ti, co si Zemana přáli a zvolili, budou příštích pět let zažívat školení života v demokracii, a v přímé demokracii zvlášť. Pokud se jim Zeman bude jako prezident zamlouvat, tak budou mít pocit silného zadostiučinění, jak republice pomohli. Pokud se jim líbit nebude, budou přemýšlet, kde se stala chyba a jak to příště udělat líp. Podobná, ale trochu jiná lekce bude udělena těm, co volili Karla Schwarzenberga. Rozdíl bude v tom, že když se Zeman ukáže být dobrým prezidentem, tak budou přemýšlet – ale když zklame, tak budou obviňovat ty blbce, co ho zvolili. Ale nebude tam přítomný ten pocit zodpovědnosti (já jsem ho zvolil). Celkově to bude velice užitečná lekce pro národ český. Parlamentní volby nejsou o osobnostech a tím pádem nemají tak silný výchovný dopad. Potřebujeme víc přímé demokracie.

5) Suma sumarum, národ absolvoval velice užitečné cvičení v přímé demokracii. Průvodní jevy jako házení blátem (a horšími věcmi) jsou nevyhnutelné. Jsme v učící se křivce. Bude hodně omylů na této cestě, ale snad se tu demokracii jednou naučíme.

P.S. No, a abych zapadl do nového ducha reprezentace tohoto státu, tak se slovy básníka

Nalejvaj se pupence,

Nalejvaj se mraky,

Nalejvá se prezident,

Naleju se taky.

si jdu dát panáka

"Lidé choďte – volit!"

petr.kolar.canada@gmail.comzpět na článek