Neviditelný pes

GLOSA: Po prezidentských volbách jako před nimi?

10.2.2018

Tak máme po prezidentských volbách. Účast voličů ve druhém kole byla 66 % (při volbách do Poslanecké sněmovny byla účast 60,84 %). Jeden z kandidátů vyhrál o 2,73 procenta = 152.000 hlasů. Což je tedy poměrně malý rozdíl. Kdyby byl rozdíl velký, tak by menšina „sklopila uši“ a byl by klid. Jenže takto? Hlavně poražený tábor voličů vyčítá těm ostatním, jak jen mohli volit jejich soupeře, když je to...atd. atd.

Dochází tak k diskusím a ke sporům. „Volil jsi Zemana, to chceš, aby sem přišli zase Rusové?“ „Volila jsi Drahoše, to chceš, aby u nás bylo plno migrantů, kteří jsou agresivní a nechtějí se přizpůsobit našim zákonům?“ Nejhorší je to tehdy, když jde o spory v rodině – jak si někdo z rodiny mohl dovolit volit jinak?

A tak novináři, „kteří jsou dokonce také lidé“, mají zase další negativní téma na zveřejňování. Neodpustí si přitom poznámku, že bývalý a budoucí prezident rozděloval a bude rozdělovat národ. Já to však takto nevidím. Podle mne národ nerozdělují něčí názory, ale rozděluje nás netolerance. Volby byly demokratické, proběhly podle předem známých pravidel, a tak je třeba jejich výsledek respektovat. Taková je demokracie. Komu se to nelíbí, ať vymýšlí jiný, lepší systém. Říká se, že demokracii se budeme muset ještě tak dvacet, třicet let učit. A ono na tom něco bude. Již TGM říkal: „Tak demokracii tu máme, ještě tak nějaké ty demokraty.“

Na základě svých zkušeností s demokracií jsem si dovolil trochu upravit známé heslo Václava Havla na: „Ať pravda a tolerance zvítězí nad lží a nenávistí!“

P.S. Přirozené mi připadá, když občané spolu diskutují před volbami, ale proč se hádat po volbách, když už je rozhodnuto?

www.joukl.czzpět na článek