Neviditelný pes

GLOSA: O civilnosti

22.2.2023

Dělat něco civilně. Je to vůbec správné? To je samozřejmě špatně postavená otázka.

Správné, nesprávné. Docela často poslouchám rádio, když něco dělám, a na jednu stanici zvou mezi písničkami mluvčího ministerstva dopravy. Mluví civilně, někdy až moc, a trochu připomíná neřízenou, nadšením napěchovanou střelu. Energii. Dálnice ale přibývají pomalu, tak je to odvaha. Nebo naopak dobrý tah. Mluvčím míti chlapa, který si píská. A chodí mezi halasením uklízet kraje dálnic. Hovoří neotřele. Tak, že se mu ozývají vdavek či vztahu chtivé.

„Chcete reagovat?“ ptal se moderátor, který mu předčítá dotazy, a mluvčí reagoval plynule, v nepolevujícím orkánu entuziasmu: „Vysvětlím, a to takhle: zrovna dnes má svátek tchyně. Všechno nejlepší, Ljubo!“

Civilní mi připadá i nový prezident.

Bude to asi jeho vědomá i podvědomá reakce na úděl důstojníka - a vrchol civilnosti byl, když zvažoval, že zůstane po zvolení v rodinném domě v Č.

Zamlouvalo by se to lidem? Mnohým by to určitě nevadilo. Dalším ano. Ještě další by do Č. drze i oddaně jezdili, prý je to jen čtyřicet minut od Prahy; a jak by tam stále jezdili, odpovědné ochrance by šla hlava kolem, samozřejmě. Ten skromný dům stojí navíc u pole, není chráněný a jednoduše řečeno: nově zvolenému prvnímu muži naznačili, že by to bylo vůči bodyguardům egoistické.

Nebo to uznal již předtím, sám. Civilnost má své meze. Má. A úřadu prezidenta sluší důstojnost. Ta bude naštěstí Petru Pavlovi vlastní.

Úřadu patří i dodržení některých tradic. Z těchto tradic padla již pod stůl nepřímá volba (tragédie) a… Teď by nám osiřel i Hrad? Pro prezidenty jsou tam tři možné byty. Nikdo nebude jistě prezidentovi bránit, aby si občas zajel do Č. - taky Havel jezdil na Hrádeček. A přestal snad Klaus lyžovat, když byl v úřadu? Zcela zapomněl na krásy Pece?

Trocha volnosti prezidentovi patří. Nikdo ji nezakáže. Ale neměl by zůstat ve vlastním domě, přespávat tam a nedej bože i úřadovat. To by se jednalo o příklad civilnosti už přehnané, poněkud populistické. Vůči ochrance bezohledné. I jen dojíždění do úřadovny Hradu ze vsi by bylo absurdní. Podobným civilnostem vystavme stopku - a zrovna to samé si říkám o mluvčích. Ať už prezidentských, anebo těch od dálnic.zpět na článek