Neviditelný pes

GLOSA: Koho zastupuje Česká středoškolská unie?

23.12.2013

Bez udání o počtu členů "zastupuje" středoškoláky. Jak zastupuje? Jak může automaticky nějaký orgán vzniklý z vůle pár lidí zastupovat všechny? Dotazem u šéfa J. Papajanovského jsem zjistil, že "v současné době máme přes 120 členů, kteří zastupují více než 60 škol".

U zastupování bych se pozastavil: je vidět, jak snadno žongluje dotyčný s pojmy (na otázku po zastupování mi už neodpověděl). Členové ČUS nikoho nezastupují, jsou toliko členy 60 škol. Počet středoškoláků ovšem mírně přesahuje 400 tisíc, počet středních škol je 1340. Srovnejme čísla (reprezentují 0,03 % lidí a 4,5 % škol) a míru pozornosti, jaké se Unii středoškoláků dostává.

Je to klasický nátlakový spolek. Zviditelnil se požadavkem zákazu dabingu v televizi (a nedá se přehlédnout, že "originálním" jazykem je pro ně pouze angličtina) a naivními představami. Šéf Unie nevidí problém v protlačení titulků a původního znění do televize. Místo v multiplexu by se získalo tak, že by ho opustil český rozhlas, doslova: "Ten by se podle našeho názoru mohl klidně přesunout jinam. Nestálo by to prakticky žádné peníze."

Komentáře netřeba, faktický obsah "našeho" a "nestálo" mluví za vše.zpět na článek