Neviditelný pes

GLOSA: Kdo nás žene do pandemické katastrofy?

5.11.2021

Situace v ČR ohledně pandemie se stále zhoršuje, covidu vytrvale rapidně přibývá. 1. listopadu bylo 7591 nakažených (rekord 5. vlny) a 32 mrtvých (rekord 5. vlny). Plní se nemocnice a v nich jednotky intenzivní péče. Některé již zakazují návštěvy a odkládají operace. Mnoho škol je vzhledem ke karanténě zavřených. A vláda, hlavní hygienička, krajské hygienické stanice a policie nedělají nového téměř nic. Proč?

Nejprve bych uvedl hlavní příčiny současné rozvíjející se páté vlny:

1) Pozdní a měkká opatření vlády.

2) Nedodržování stávajících opatření vlády obyvateli i podnikateli – chybí účinná kontrola!

3) Malá proočkovanost obyvatel

Potom bych se pokusil zamyslet nad tím, proč se vláda chová tak, jak se chová.

Její „činnost“ před volbami jsem chápal jako snahu opatřeními nenazlobit voliče před volbami do Poslanecké sněmovny. Ale, proč se, proboha, chová téměř stejně i teď – po volbách? Proč neposlouchá odborníky z MeSES a další?

Opětně je možné, že vláda nechce nazlobit opatřeními občany. Možná, že chce, aby na ni občané vzpomínali jako na vládu, která je měla ráda. (Ráda ovšem tak, že zbytečně zemřelo v pandemii - podle mne - 25.000 spoluobčanů; dle profesora Prymuly 15.000.)

Kdo vládě (hlavně hnutí ANO) teď radí, jak těchto pozitivních vzpomínek dosáhnout? Zřejmě ti, co jí radili ve volební kampani - přece PR agenti (politický marketing). Takže pandemii u nás vlastně neřídí vláda s důvěrou Poslanecké sněmovny, ale dobře placení (4.000 Kč na hodinu) agenti. (Za tři hodiny bych měl vyděláno na důchod a ještě by mi stovka zbyla).

Rád bych se mýlil, ale zatím si jiné vysvětlení pro mírná, pozdní a téměř nekontrolovaná opatření představit nedovedu. Vy ano?

Kdyby to byla pravda, že nevládnou volení politici, ale nevolení „poradci“, tak je nutno připomenout, že zastupitelská demokracie vypadá úplně jinak!

Je čas „Dušiček“, a tak vzpomínám na zbytečně zemřelé, a píši.
Co jiného mi zbývá?

Autor je praktický sociolog, nestraník, Senior roku 2013 atd.zpět na článek