Neviditelný pes

GLOSA: Humanitární koridory pro seniory?

12.4.2022

Pandemie covidu-19 podle ministra Válka téměř končí, bohužel s tím i naděje seniorů na jakés takés klidné stáří. I když jsou stokrát očkováni, stejně mohou covid dostat. Sice na něj, když jsou dostatečně očkovaní, pravděpodobně nezemřou, ale nikdo z nich se přeci nechce „válet“ v nemocnici a pak mít ještě nějaké dlouhodobé nebo dokonce trvalé zdravotní následky. Podobně jsou na tom i další ohrožení občané (obézní, astmatici, cukrovkáři, srdcaři atd.). Celkem tak jde asi o 4,8 milionu našich občanů. Zajímá se však o ně někdo?

Od 14. března tohoto roku vláda totiž zrušila povinnost nosit respirátory v uzavřených prostorách. Mimo zdravotnictví (včetně lékáren), veřejnou dopravu, taxíky a sociální služby. Takže senioři nemohli a nemohou jít bez rizika například ani nakupovat. A bude hůř! Ministr zdravotnictví, radiodiagnostik Válek, totiž připravuje, že se od 14. dubna nebudou muset respirátory nosit ani ve veřejné (městské) dopravě. Takže zodpovědní senioři budou muset chodit jen pěšky, jezdit vlastním autem, nebo taxíkem. A to je v pořádku?

Co s tím? Řešení navrhuji dvě. Jednak nošení respirátorů vrátit před 14. březen, anebo zavést, tak jako na Ukrajině, „humanitární koridory“ pro seniory.

V praxi to bude znamenat jen to, že v obchodech budou vyhrazeny hodiny pro nákup v respirátorech. Tak si každý sám může zvážit, do jaké skupiny patří, a pak se podle toho zachovat. Ale jak to udělat s veřejnou dopravou, jestliže ministr Válek prosadí svou? U vlaků by to ještě šlo. Jeden vagon (oddělení) s respirátory, druhý bez. Jako to bylo dříve s kuřáky a nekuřáky. Jenže co s autobusy? Jeden by jel s lidmi s „nahoře bez“ a další s lidmi a s řidičem s respirátory. Možná.

Dopustí toto vláda se sklony k populismu, vláda, která chce alespoň v něčem levném vyhovět občanům-voličům?

Ministr Válek chce občanům poskytnout svobodu rozhodování, nechce dělat z ohleduplnosti povinnost. Dovedu si představit předem, jak to dopadne – senioři a další ohrožené skupiny obyvatel se budou bát vystrčit nos z bytu či z domova seniorů, aby se nezařadili mezi těch průměrně 30 lidí, kteří v tichosti a bez pozornosti vlády a médií dodnes umírají za jediný den.

P.S. Dost mě mrzí, že není více těch, kteří by se snažili skutečně, nejen řečmi, seniory a ohrožené skupiny před covidem opravdu ochránit. Víte o někom takovém?

Autor je praktický sociolog, nestraník, Senior roku atd.zpět na článek