Neviditelný pes

GLOSA: Hloupé řeči o Putlerovi

13.5.2015

„Někteří intelektuálové a politici se paktovali s Hitlerem. Dnes dělají jiní to samé s Putinem.“ Viliam Buchert

Kdybych tyto a další citované větičky nápadně připomínající hnusnou rétoriku padesátých let četl v článcích zdejších, s prominutím, umanutých blogerů, asi bych se tomu pobaveně smál. Jenže autorem je tentokrát redaktor Reflexu Viliam Buchert, kterého jsem, ještě tak před rokem, často četl:

„... Teď se ale ten samý Zeman paktuje s Putinem, který v mnoha směrech dělá podobné věci jako někdejší nacistická zrůda. Zabírá území cizích států. Lže. Zavírá do vězení své názorové oponenty. Manipuluje s fakty. Potlačuje menšiny, například homosexuály. Platí po celém světě propagandu, která šíří nenávist, zlobu a nesnášenlivost.“

V české politice nejsem a nikdy jsem ani nebyl nějak zainteresovaný. Nesleduju žádné jiné cíle snad kromě toho, aby se v ní příliš neblblo…

Nezamiloval jsem se ani do ruského prezidenta Putina. Od samého začátku o něm píšu jako o bývalém kágebákovi.

Jenže ono je to všechno mnohem složitější, než se na první pohled zdá. Je tu velký problém, který by nikdo rozumný neměl přehlížet. Putin vládne mocné zemi, kterou ovšem, z mnoha nejrůznějších důvodů, nelze měřit podle (podle) západních šablon, měřítek.

Ve zkratce - z tohoto úhlu pohledu už ta současná ruská politika nepůsobí ani zdaleka tak nepřijatelně.

Jablkem sváru je nyní Ukrajina, kde se asi nejlépe ukazuje bída dnešního světa a stávající světové politiky - kde lžou a podvádějí prakticky všechny zainteresované strany konfliktu. Ruský prezident, zcela evidentně, není v téhle nechutné ukrajinské patálii ani zdaleka tím největším padouchem.

Z ryze osobních důvodů (starého antikomunisty) dodávám: bohužel!

Mnohým, nejenom politikům a novinářům, v těchto dnech tečou nervy. Dopouštějí se expresivních a vyloženě hloupých výroků, kterých budou (ti čestnější z nich) později litovat, stydět se za ně.

Něčím takovým jsou i ty řeči o Putlerovi - přiblblé srovnávání Putina s Hitlerem.

Převzato z JosefHavranek.blog.idnes.cz se souhlasem autora.zpět na článek