Neviditelný pes

DOBA: Hlučná ukrajinská mládež

10.7.2023

Na názorotvorné sociální síti Twitter (nejen) mne aktuálně- zaujal příspěvek populárního uživatele „Běžící češtinář“ - shodou okolností též pedagoga, který veřejně mimo jiné napsal:

Dvě asi 14leté Ukrajinky si v šalině pouštěly tiktoky,..sedící brněnský pán vedle celkem klidně: „Ku**a, už toho nechte, Ukrajinky, ne? Už se vraťte někam… na Ukrajinu.“ Děvčata mu prý ukázala vulgárně prostředníček a vystoupila.

Autor tweetu, to asi prapůvodně myslel dobře, že se politika nemá tahat do MHD a výchovy nezbedné pubertální mládeže. S čímž přirozeně nutno souhlasit.

Nicméně dle statistiky čtenosti a komentářů vzbudil nebývale četné reakce, přesahující „brněnskou šalinu“. Dodejme, že v následujících komentářích se autor ukrajinských holek (resp. jejich chování) zastával, čímž přilil dalšího oleje do diskuzního ohně.

Většina komentujících českých (moravských) mužů i žen paradoxně nevnímala příběh ani tak na půdorysu ukrajinského válečného konfliktu, ale to že se autor zastává nevychované mládeže a dokonce schvaluje používání vulgárních výrazů ze strany východoevropských pubescentek. A to je považte pedagog.

Filozof Václav Bělohradský by možná poznamenal, že jsme se tu ukázkově ocitli „mezi světy a mezisvěty“, zatímco jedni řeší válečná utrpení, trvající skoro již rok a půl, kde umírají jejich blízcí. Druzí lidé přirozeně „luští“ své každodenní mírové (byť určitě též otravné) starosti, zde s hřmotnou pubertální mládeží ve veřejné dopravě.

Nechci být přehnaně patetický, ale co by lidé například z ukrajinské Buče nebo Izjumu, dali za to, aby mohli také řešit maximálně problémy s hlučnou mládeží!?

Snad moje závěrečná výzva nevyzní jako kárání od učitelek ze základních škol v osmdesátých a devadesátých letech minulého století , které pranýřovaly děti vyhazující svačiny do koše slovy - co by za to děti v Africe daly?

Nicméně risknu to – opravdu važme si více našeho míru a našich obyčejných všedních česko-moravských starostí, ostatně co by za ně lidé v jiných méně pokojných částech světa, a to nejen na Ukrajině, dneska rádi dali!

Právo, 8. 7. 2023

autor je VŠ pedagog a publicistazpět na článek