Neviditelný pes

DIAGNÓZA: Česká televize

12.12.2013

Nebudu to natahovat. Poslední dobou mi ČT pije krev.

Začalo to nenápadně experimenty s dětmi. Chaotické posouvání dětského bloku, pořady pro starší odpoledne a pro malé až kolem sedmé, když už ti nejmenší dávno únavou odpadali. Večerníček sem a tam. Rozjezd Déčka na RS 7. My matky víme a myslíme si své.

Mnohem horší je zcela nepřehledná situace v současné ČT, personální rošády a faktická zákopová válka mezi vedením a zaměstnanci. Po manévrech kolem Daniely Drtinové z důvodů jejích údajných nekvalitních výkonů je naopak záhadou neměnná elitní pozice Václava Moravce. Proč je televize tak zoufale rigidní a drží se jej stejně křečovitě jako Český Slavík Karla Gotta? Vypadá to, že dokud oba živi budou, zůstane jejich pozice neotřesitelná. OVM nesleduju už drahnou chvíli, ale vím zcela určitě, co bylo tou poslední kapkou: prezidentské speciály. Střídavě jsem zmírala nudou a padala do mdlob z té trapnosti. Kandidáti stáli a stáli a moderátor žvanil a žvanil. Jakýmpak autem byste jezdili? Brr.
Zdá se, že v dnešní ČT jsou kvality moderátorů tím posledním, na čem jejich kariéra závisí.

Další mor plytkost. Večerní zprávy se zvrhly do tupého referování o tom, kdy a kam jet na dovolenou, o letním sluníčku a nutnosti mazat se krémy s vysokým UV, o prvním sněhu a nutnosti přezout, jaké pojištění uzavřít a ve kterých supermarketech mají problémy s kvalitou potravin. Humanitární katastrofy slouží jako vítaná dramatická vsuvka k nudné domácí politice. Málokterá světová událost je hodna zařazení do večerního vysílání. To spíš ta penzijka a bezpečnostní dveře.

Amatérismus nebo klientelismus?
Nadstandardní kamaráčofty s firmou Mattoni také nejsou něčím, čím by se moderní a transparentně vedená veřejnoprávní televize měla chlubit. Já tobě billboardy, ty mně v prime timu přímý přenos z večírku, dohromady dáme seriál. Smlouvy pořešíme potom, kámo.

S výše uvedeným souvisí další, daleko horší problém. Dělají to v ČT schválně; jsou redaktoří podplacení nebo blbí? Opakovaně odvysílali reportáž na nějaké takové zdánlivě neškodné téma a v něm rozhovor s "obyčejnými lidmi", kteří shodou okolností ten který produkt používají. A hle, netrvá dlouho a z obyčejných lidí se vyklubou manažeři firem, o jejichž produktech se zrovna mluvilo. Je tak moc náročné ověřit si, co jsou ti lidé zač a pro koho pracují? Berou za to v ČT úplatky nebo si firmy přes pár neschopných a líných televizních bloudů levně pořizují reklamu? Navíc kdyby se to stalo jednou, možná by se to dalo pochopit, ale opakovaně? Lidé v ČT jsou buď nepoučitelní nebo mimořádně drzí.

V tomto kontextu povrchnosti a neprofesionality nepřekvapí, že se ČT neudržela a hladově chramstla po lákavém a mimořádně oblíbeném bonbonku poslední doby impertinentních odposleších. Samozřejmě, kdo by odolal? Lidi se blbostí odposlouchávaných královsky baví; takový materiál je velmi vděčný. V čem byl tento výjimečný?

Obsahem je následující: vytíženému premiérovi se nechce na služební cestu a vyjadřuje obavy ohledně jejích nákladů, ministr obrany nabízí samozřejmou věc vládní speciál, a společně s ministrem financí uvažují, jestli by prezident s jeho zdravím náročnou cestu zvládl. Potud víceméně v pořádku. O korupci ani nic nelegáního nejde. Jde o obhroublou mluvu a nekorektní myšlenky. Ale kdo z nás občas nevyslovil v soukromí něco, co by na veřejnosti neřekl nikdy a ani za nic? Mohli byste všichni za svoji mluvu vždy strčit ruku do ohně? Ano? Tak a teď tu o Karkulce.

Jistě, je to velice trapné faux pas a premiér se již za svá slova omluvil. Nicméně ČT vyrobila daleko horší skandál, když, lidově řečeno, domácí špinavé prádlo velice ochotně vytáhla ven. Opravdu těch pár pikantních vět stálo za to, abychom se ve světě okamžitě stali burany bez kousku taktu?

Vymlouvat se, že ČT pouze přebírá, je podobné jako se vymlouvat, že za různě závažná pochybení může externista, který už pro firmu nepracuje. Pokud vím, tak Sněmovnu zabírá několik kamer a mikrofonů, takže nějaká minimální režie a prostřihy jsou tam vždy. Tohle profesionální selhání prostě ČT neokecá. Hraje nefér, bulvárně a neeticky. Palec dolů.

P.S. Jo a mimochodem, zrušením Artefakt, a ke všemu pod ultrablbou záminkou, že "místo toho, aby reagovala na nejdůležitější události dne, inklinovala k nadčasové talk show", jste mě teda, soudruzi, nakrkli. Jakože fakt.

Převzato z blogu Evropanka.blogspot.com s laskavým svolením autorkyzpět na článek