Neviditelný pes

CENZURA: Podtácky za svobodu

12.11.2022

V pondělí 17. října spustila Společnost pro obranu svobody projevu společně s pivovarem Bernard kampaň, v níž upozorňuje na mazání příspěvků a blokace účtů na sociálních sítích, jako jsou Twitter, Facebook, Instagram ad. Navazují tím na petici STOP CENZUŘE, která byla nedávno odevzdána s více než 25000 podpisy českých občanů zákonodárcům a v prosinci k ní proběhne veřejné slyšení.

Stanislav Bernard, zakladatel a majitel pivovaru Bernard, hájí svobodu projevu i ve veřejném prostoru: „Vzpomínám si na porevoluční období, devadesátá léta, kdy u nás skutečně zavládla svoboda, svoboda názoru. Nikoho ani nenapadlo, že by si mohl dovolit nějaký názor označit za konspirační nebo dezinformační jen proto, že se mu nehodí do jeho vidění světa. Dneska tu ale máme docela jinou atmosféru, kdy se právě toto začalo bohužel dít naprosto masivně.“

Mimo jiné naráží i na to, jak velké technologické korporace, které nejen, že ovlivňují veřejné mínění, také neoprávněně mažou příspěvky a účty, které šíří nepohodlné názory.

Stanislav Bernard je jedním ze členů poradního sboru SOSP a dlouhodobým obhájcem svobody projevu.

„Do hospod, kde čepují Bernarda, byly obchodními zástupci rozvezeny pivní podtácky s reálnými motivy blokací účtů či mazání příspěvků na sociálních sítích, které jsme graficky zpracovali. Zákazníci si tak budou moci u pití piva přečíst pár kuriozit. Protože dnes potkala blokace příspěvku na Facebooku velké procento lidí, věříme, že to rozšíří povědomí o našem sběru případů cenzorních zásahů,“ uvádí Gabriela Sedláčková, projektová manažerka SOSP.

Sdílejte fotografie s pivními podtácky a vyhrajte!

Aktuálně byla spuštěna soutěž, ve které můžete vyhrát balíček s dárky SOSP a dárky pivovaru Bernard. Přitom stačí pouze vyfotografovat alespoň tři z limitované edice podtácků a fotografie sdílet s označením Společnosti pro obranu svobody projevu na kterékoliv sociální síti – Facebook, Twitter, Instagram nebo Linked-In. I vy tak pomůžete rozšířit povědomí o online cenzuře digitálních platforem s prakticky monopolním postavením.

Kompletní pravidla soutěže najdete na: Odkaz

Pro více informací o SOSP nebo k soutěži se obracejte na: info@sosp.cz, Gabriela Sedláčková, tel: 725549572.zpět na článek