Neviditelný pes

ANTISEMITISMUS: Osm hesel pro demonstraci

4.12.2023

Teroristický útok Hamasu v Izraeli ze 7. října 2023 byl nejhorším jednodenním masakrem Židů od doby holocaustu. Přesto mučení, nevybíravé vraždění a únosy nevinných lidí ze strany Hamasu zažehly po celém světě ohromující antisemitismus.

V Izraeli palestinští teroristé z Hamasu zavraždili více než 1 200 Židů, včetně žen, dětí, kojenců a starců, a v Gaze stále zadržují 145 rukojmích. Mnozí propuštění židovští rukojmí vypověděli o krutém zacházení, kterému byli podrobeni ze strany teroristů z Hamasu a to včetně bití elektrickými dráty, odpírání lékařské péče a nedostatkem jídla, malým dětem teroristé pálili nohy výfukovými plyny u motorek. Avšak na druhé straně reakce izraelské vlády na zvěrstva Hamasu vyvolaly zuřivé protižidovské protesty po celém světě.

Bohužel příliš mnoho hlasů kritizujících izraelské kroky na obranu a záchranu rukojmích se zvrhlo v otevřený antisemitismus.

Současný antisemitismus často podněcují sociální sítě a příspěvky na internetu. Od 7. října zesílily vzkazy, které jsou nejen protiizraelské, ale i protižidovské, segmenty v rámci propalestinských protestů.

Antisemitismus je díky své přizpůsobivosti nejstarším předsudkem na světě; dnes jsme svědky toho, že se tato nenávist prosazuje pod rouškou lidských práv. I když není vždy jasné, kdy a zda vůbec jsou některá slova a fráze zjevně antisemitské - a kontext může být rozhodující, pokud jsme svědky těchto osmi termínů a urážek je jisté, že jsme svědky otevřeného antisemitismu.

Nejrozšířenější protižidovská hesla, která zaznívají na propalestinských pochodech nenávisti

1. Špinaví/nečistí Židé
Označení Židů za „špinavé“ nebo „nečisté“, které bylo k vidění na transparentech během mnohých propalestinských protestů na celém světě, vychází z protižidovských motivů včetně „otrav studní“, což je lež, která má kořeny v období pandemie dýmějovém moru v Evropě ve 14. století, kdy byli Židé viněni z úmyslného šíření této nemoci. Po útoku Hamasu na Izrael v říjnu 2023 byl jeden Žid v Londýně během propalestinské demonstrace označen za „špinavého Žida“. Takto byli Židé uráženi nesčetněkrát před 7. říjnem i po něm.

2. Dvojí loajalita
Dvojí loajalita je fanatický tropus, který se používá k označení Židů za „jiné“ a obviňuje je z toho, že jsou neloajálními občany, jejichž skutečná loajalita je vůči jiným Židům či Izraeli. To vyvolává nedůvěru a šíří škodlivé myšlenky, například přesvědčení, že Židé jsou zrádnou „pátou kolonou“, která podkopává svou zemi zevnitř. Někteří protiizraelští aktivisté tvrdí, že by Židé měli opustit své země a Izrael a vrátit se „zpět do Polska“ nebo na jiná místa, kde Židé kdysi dávno žili. Podezření z dvojí loajality se objevují i na amerických univerzitních kampusech, kdy jsou židovští studenti žádáni, aby odsoudili Izrael, a teprve potom se můžou účastnit všlijakých „pokrokových aktivit“.

3. Ospravedlnění Hamasu
Hamas je mezinárodně uznávaná teroristická organizace v Gaze, kterou financuje Írán. Její zakládací listina Charta Hamasu, vyzývá ke zničení Izraele a vyhlazení Židů na celém světě.

Zakladatel Hamasu Ahmed Jásin řekl: „Zabíjení Židů je aktem oddanosti.“

Na mnoha propalestinských shromážděních po celém světě protestující skandovali, sprejovali a drželi nápisy podporující Hamas a propagující násilí s tím, že „odpor je oprávněný, když jsou lidé okupováni“. Avšak vraždění nevinných lidí, včetně dětí a kojenců, znásilňování žen a únosy civilistů nejsou odporem. Jakékoli omluvání Hamasu musí být odsouzeno za to, čím je: obhajobou krutého vraždění Židů.

4. „From the River to the Sea, Palestine will be Free“ (“Od řeky k moři bude Palestina svobodná“)
„Od řeky k moři“ je heslo teroristických skupin a jejich sympatizantů, od Lidové fronty pro osvobození Palestiny (PFLP) po Hamas, kteří usilují o palestinskou kontrolu nad všemi hranicemi Izraele od řeky Jordán až po Středozemní moře.

Ačkoli na prosazování vlastního státu palestinských Arabů není nic antisemitského, toto konkrétní zvolání znamená touhu po likvidaci Izraele a Židů z jejich historické vlasti.

Pro většinu Židů představuje tento chorál existenční hrozbou pro jediný židovský stát, kde mohou Židé žít svobodně a bezpečně. Přesto propalestinští protestující, včetně některých členů amerického Kongresu, tuto frázi opakovaně používají a obhajují, přestože je výzvou k násilí vůči Židům a Izraelcům.

5. „Deicide“ (obvinění z „Bohovraždy“)
Nařčení z deicidia, které viní Židy z Ježíšova ukřižování, je urážkou, který odráží staleté metody očerňování Židů, jež římskokatolická církev již po desetiletí vyvrací. Antisemité jej však nadále používají k ospravedlnění protižidovské nenávisti. Označování Židů vraždy Ježíše Krista se recykluje i na Blízkém východě, často srovnáváním Ježíše s tzv. Palestinci, kteří jsou „ukřižováni“ izraelskou armádou nebo vládou.

Například v květnu 2021 držel jeden protestující v Miami v USA nápis: „Ježíš byl Palestinec a vy jste ho také zabili“ a v Londýně sdílel protestující během propalestinského shromáždění obraz Krista nesoucího kříž se slovy: „Nedovolte jim, aby dnes udělali znovu to samé.“

6. Krvavá pomluva
Od středověku jsou Židé na základě obvinění z krevní pomluvy falešně osočováni ze zabíjení a používání krve křesťanů k rituálním účelům. Po staletí vedla tato tvrzení k dehumanizaci Židů a k hroznému násilí, ničení, pronásledování a masakrům židovského národa a celých židovských komunit.

Dnes se tato antisemitská nařčení vyvinula v nepravdivou pomluvu Izraelců z úmyslného zaměřování a zabíjení palestinských dětí. Krvavá pomluva se objevila a zazněla od karikatur, jako například v jordánském deníku Al-Ghad, který zobrazil izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jak pije krev dětí v pásmu Gazy, až po nevhodné nápisy a hanlivé titulky, včetně 17. října 2023, kdy velké noviny včetně The New York Times nepravdivě uvedly, že Izrael úmyslně bombardoval baptistickou nemocnici Al Ahli.

Tyto dezinformace udržovaly běžnou antisemitskou frázi, že Izraelci jsou krvežízniví a úmyslně zabíjejí palestinské civilisty, a vedly k útokům na židovské komunity a instituce. Trvalo několik dní, než zpravodajské zdroje přesně informovaly o tom, že raketa Palestinského islámského džihádu (PIJ) chybně vystřelila a zasáhla nemocnici, a v té době již bylo falešné vyprávění přijato jako pravda.

7. Zkreslování a popírání holocaustu
Zkreslování nebo zlehčování holocaustu, který představoval systematické, státem podporované pronásledování a vyvraždění šesti milionů Židů nacistickým režimem a jeho kolaboranty, je útokem na židovskou paměť a identitu.

Během pandemie COVID-19 jsme byli svědky znepokojivého množství srovnávání holocaustu, které bagatelizovalo a zkreslovalo holocaust a zlehčovalo Hitlerovy činy. Na druhou stranu tvrzení, že sionismus, který je národně osvobozeneckým hnutím židovského národa, se rovná nacismu - který vedl ke genocidě židovského národa - také snižuje to, co spáchal Hitler. Tato zlá pomluva není nesouhlasem s izraelskou politikou, ale překrucováním holocaustu.

Den po invazi Hamasu ukázal propalestinský demonstrant na Times Square v USA transparent s nacistickým hákovým křížem. Graffiti si hákovými kříži byly označeny židovské instituce po celém světě. Osočení, že Izrael páchá „druhý holocaust“ tím, že se snaží vyhladit Palestince, je věcně nesprávné a antisemitské.

8. Kolektivní odpovědnost Židů
Zatímco kritika izraelské vlády nemusí být nutně antisemitská, spojování všech Židů s politikou suverénního státu rozhodně antisemitské je. Tato lež podporuje dlouholeté konspirační teorie o tajné židovské moci a ovládnutí světa, které mají svůj původ v diskreditované ruské carské publikaci nazvané Protokoly sionských mudrců.

Přestože se jedná o zjevně smyšlené dílo, ovšem v mnoha školních učebnicích v arabském a islámském světě se Protokoly vyučují jako fakt. Židé na celém světě se oprávněně obávali, že protiizraelské protesty a prohamasovské nálady povedou k násilí vůči Židům žijícím v diaspoře. Bohužel existují desítky příkladů toho, jak jsou Židé kvůli této válce nadále terčem verbálních i fyzických útoků.zpět na článek