Neviditelný pes

REPORTÁŽ: Krátká zpráva o CRWECONU²

13.6.2007 6:00

Crew2 Preacher KazatelTOPlistNež se pustím do líčení zážitků z druhého ročníku komiksové festivalu, jenž proběhl v sobotu 9. 6. v Praze v prostorách kina Aero, sluší se říci, že nejsem zrovna typický komiksový nadšenec, jsem spíše takový fanoušek v záběhu. Když vynechám dávná abíčka a spol., ke komiksům jsem se dostal až koncem minulého roku díky seriálu Heroes. Když se začaly na diskuzních fórech objevovat zmínky, že jsou v seriálu narážky na Mooreovy Watchmeny, nelenil jsem a ze zvědavosti si daný komiks pořídil. Za následek to mělo dvě věci. Zaprvé jsem byl z Watchmanů tak nadšený, že jsem začal shánět další komiksy, a zadruhé jsem zjistil, že nejspíše nastavili laťku až příliš vysoko, protože ne a ne narazit na komiks, který by mi přišel alespoň stejně výborný. Ale v pátrání pokračuji, což byl také důvod mé účasti na Crweconu.

Z Plzně jsem vyrazil do Prahy v na sobotu nekřesťanských sedm hodin, protože už od devíti byly na programu prodej komiksů a burza, které mě vzhledem k nevelké šíři mé dosavadní komiksové sbírky zajímaly obzvláště. Na místo konání jsem ale nakonec dorazil až v půl desáté, protože se mi podařilo úspěšně zakufrovat. Poslušen pokynů z crweconské stránky jsem po vystoupení ze stanice metra Želivského zamířil z kopce dolů. Biskupcova ulice, kde se kino Aero nachází, měla být "kousek". Po deseti minutách marné chůze jsem pojal podezření, že jsem možná asi určitě nezvolil správný směr, což jsem si potvrdil u nejbližší zastávky tramvaje. Šel jsem na opačnou stranu. Naštěstí se na obzoru zakrátko objevila tramvaj, o které jsem věděl, že k místu konání jede. Při následné jízdě jsem zjistil, v čem tkvěl můj cestovatelský zádrhel, u příslušné stanice metra se doporučované "z kopečka dolů" týká až tří směrů. No nic, konec zahanbující nerdovské kufrovací historky.

Když jsem konečně do kina Aero dorazil (mimochodem, vstup na Crwecon byl grátis), byl už prodej komiksů v plném proudu, a jelikož byla pro nákupy nad dva tisíce korun českých poskytována dvacetiprocentní sleva, létaly ke knihkupcům přes pult téměř vesměs řádně vysoké částky a fanoušci si za ně odnášeli rovněž řádně těžké hromady komiksových knih a sešitů. Sám jsem nakoupil čtyři kousky a ještě jeden komiks si pořídil v rámci skromné burzy, která měla podobu asi tří fanoušků sedících se svým zbožím na dvoře před kinem.

V deset hodin byla zahájena přednášková část programu. Jako první se rozpovídal Jiří Pavlovský o historii Spider-Mana. Byl natolik přesvědčivý, že jsem následně k již zakoupeným komiksům přidal ještě pět dalších právě s Peterem Parkerem v hlavní roli, čímž se hodnota obsahu mého batohu vyšplhala na pětinu průměrného platu. Jde to do peněz tyhlety obrázkové knížky. Po úvodní přednášce si Jiří Pavlovský přizval na pódium příchozího Františka Fuku se psy, aby společně (zástupci lidského plemene) spustili přehlídku bizarních ukázek s především televizní komiksové tvorby. Celé kino se bavilo výborně.

V poledne přišel čas nezávislých komiksů, které z Brna přijeli do Práglu představovat Tomáš Prokůpek a Martin Přibyl, ale já jsem mezitím narazil na dvoře před kinem na Portyho, se kterým organizujeme v rámci Festivalu fantazie seriálový SeriesCon. Neplánovaného setkání jsme tak využili k doladění posledních detailů naší programové linie a k seriálové diskuzi vůbec.

Do přednáškového kolotoče jsme naskočili zase až v jednu, kdy dostal prostor japonský a korejský komiks. Přednášející pojala představování nejvýraznějších zástupců mangy a manhwy velmi podrobně, takže své povídání přetáhla o půl hodinu, což ale vůbec nevadilo, poskytované informace za to stály. Největší pozdvižení v sále vzbudilo dílko, ve kterém dospělí mladíci lákají nezletilé bratry svých mrtvých kamarádů do parku, aby je tam připravili o věneček v podobě zvířecích ocásků a oušek ;o)

Pak podle programu přišla řada na rekapitulaci toho nejzajímavější ze zahraničního komiksu za rok 2006 a následně nastoupil na pódium simpsonovský překladatel Petr Putna, aby nám prozradil nějaké ty zákulisní informace z českého dabingu (sám upřednostňuje originální znění a uznává, že se spousta vtipů při překladu ztrácí), a Petr Litoš, aby poinformoval o českém vydávání komiksové simpsonovské řady, které dostalo zelenou.

Poslední bod programu, který jsem stihl, byl nakladatelský koutek, ve kterém přítomní nakladatelé přišli na pódium kápnout božskou, co se jejich plánů a přání ohledně vydávání komiksů u nás týče. Pak už jsem musel vyrazit zpět na západ. Z přednášek mi tak uniklo nostalgické vzpomínání redaktorů Crwe na začátky vydávání komiksů v Česku. Večer pak vydařený festival zakončily tři filmové projekce: 300, Clerks 2: Muži za pultem a Želvy Ninja.

Co říci závěrem? Pokud vás komiksy byť jen trochu zajímají, určitě si nenechte ujít případný další crweconský ročník, své si na něm najdou zarytí nadšenci i fanoušci v záběhu. Jen si dejte pozor na zakuforvání ;-)

Petr Říhánek


zpět na článek