Neviditelný pes

RECENZE: William Peter Blatty, Exorcista - Souboj s ďáblem

16.12.2009 0:05

Exorcista Blatty Souboj s ďáblemTOPlistViděli jste mě, a přece nevěříte.

Jan 6,36

Snad se nedopustím rouhání, budu-li tvrdit, že v Evropě a Americe je film Vymítač ďábla z roku 1973 známý stejně jako Bible. A možná i známější, protože film viděl každý, ale na četbu Bible najde odvahu a sílu málokdo. A proto by se mohlo zdát tak opožděné vydání literární předlohy v našich luzích a hájích poměrně riskantním krokem. Vždyť kdo to bude číst, když je filmová adaptace tak vydařená a stále živá?

Regan je normální hodné a poslušné děvče a nezdá se, že by v některém ohledu strádala. Zničehonic se však u ní projeví podivná nemoc. Chodí ve spaní a dělá věci, které si nepamatuje, dokonce stěhuje i těžký nábytek. Nemůže najít své oblečení a hračky. Tvrdí, že se s ní třese postel.

Její matka, herečka Chris MacNeilová, ji vezme k lékaři, který je přesvědčen, že nejde o nic psychického a pokouší se Regan diagnostikovat. Jak plyne čas a příznaky se zhoršují a získávají na dramatičnosti, musí lékař přiznat svou porážku. V té chvíli však boj o duše všech zúčastněných teprve začíná.

Rozlomil hostii nad pohárem.
"V míru tě opouštím. Svůj mír ti nechávám..."
Vložil si hostii do úst a spolkl papírovou chuť zoufalství.
Když mši skončil, vyleštil pohár a opatrně ho vsunul do vaku. Spěchal na vlak zpět do Washingtonu v sedm deset a v příručním zavazadle si odnášel bolest.
(str. 50)

William Peter Blatty není rozhodně žádný grafoman. Narodil se v roce 1928 v New Yorku a jeho dílo zatím čítá ani ne deset knih a o něco málo více scénářů. Příští rok se chystá vydat další román jménem Dimiter. Exorcista je jeho nejslavnějším a také nejznámějším dílem. Scénář k proslulé filmové adaptaci psal Blatty sám a získal za něho Oscara. Kromě toho, že je spisovatel a scénárista, filmy také produkuje a režíruje.

Příběh této posedlosti všichni známe a znovu ho vyprávět je nošením dříví do lesa. Existuje tedy nějaký důvod proč si knihu Williama P. Blattyho přečíst, či dokonce koupit?

Rozhodně. A je jich hned několik.

Nebudu se příliš zabývat příznivci hororu, pro které je povinností mít tuhle klasiku literárního hororu v knihovničce. Ale co čtenář, který nevstává a neuléhá s myšlenkou na ultimátní Zlo, které běhá tam někde venku?

Exorcista je především napsaný nenápadně neobvyklým způsobem. Jazykové prostředky nejsou nikterak výstřední, stejně jako stavba textu, ovšem autor použil metodu jakoby pocitového kupení slov, takže i popisy vyvolávají ve čtenáři dojem, že právě prožívá emoce některé z postav. Tato technika má na svědomí, že se příběh zdá trošku jakoby snový, ale zase ne natolik, aby mohl být pouhou noční můrou. Je to přesně ten druh textu, který podvědomě čekáme spíše od ženy (a staré pověry o mužském a ženském psaní opět dostávají na frak).

Přestože tento příběh znám takřka zpaměti a vím, jak končí, brzy jsem se přistihla při tom, jak knihu hltám se zatajeným dechem, jako by pro mě vše bylo úplně nové. Věřím, že se tak stane i Vám. Komorní atmosféra příběhu strhává velice snadno do hlubin znepokojení, obav a beznaděje, aniž by měla zapotřebí příliš mnoha efektů. I ty slavné skandální scény z filmu (močení na kobereček, masturbace krucifixem) jsou podány dalo by se říci umírněněji, a přesto je jejich účinek stejný, možná i silnější.

Co ve filmu neuvidíte, je zvláštně životná lehká výstřednost postav. Zvlášť výrazný je po této stránce detektiv Kinderman. Lehce popletený stárnoucí strejc, zamilovaný do filmového pozlátka. A přesto dokáže fungovat jako vyšetřovatel a čtenář mu to věří. A také si ho na té malé ploše zamiluje.

Co je však na Exorcistovi nejdůležitější a nejtrvalejší je pocit, který po jeho přečtení přetrvá. Filmová adaptace je prostě skandální podívaná plná napětí, o které si divák po shlédnutí řekne „To teda bylo něco“ a tím to končí. Po přečtení knihy ve Vás ještě dlouho zůstane propast, na jejímž dně se budou svíjet otázky, směřující k naší duchovní existenci.

Exorcista je příběh o víře a pochybách, kterými trpíme my všichni. A v tom spočívá největší mistrovství Williama Blattyho, protože v textu čtenáře do takových úvah vůbec netlačí. Vždyť ten příběh je prostě jen komorním zápasem jedné rodiny. Jak to tedy udělal? To ví jen bůh a možná taky ďábel.

Exorcista - Souboj s ďáblem
/The Exorcist/
Blatty, William Peter

Nakladatel: Nakladatelství XYZ
Překladatel: Hana Parkánová-Whitton
Obálka: Ivan Brůha
Redakce: Lucie Bártová, Milena Perglerová
Rok vydání: 2009
Počet stran: 320
Rozměr: 150 x 210
Provedení: hardback
Stav: nové vydání
Cena: 249 Kč

Lament


zpět na článek