Neviditelný pes

LITERATURA+PR: Vánoční tipy nakladatelství Argo

2.12.2010

Tento text naleznete i na www.sarden.cz, kde můžete bez registrace diskutovat a využívat mnoha dalších výhod.TOPlist

TOPlistSpěšný vlak CH.24.12

Autor: Poláček Jan

Anotace: Čechy jsou součástí tisícileté říše a německé Fleischer zní v dané situaci lépe než obyčejné Řezníček. Spěšný vlak CH.24.12 je mrazivým příběhem poněmčené rodiny významného úředníka komisariátu, pro něhož rozkaz nadřízených stojí nade vším. Důsledně koná svou děsivou práci a pro přesvědčení je ochoten obětovat i své blízké. Sledujeme příběh jeho mladšího syna Waltra, jenž je svým otcem a okolnostmi přinucen stát se hrdinou. Volí nejmenší ze všech nabízených zel, ale pouze tím oddálí své osobní "konečné řešení". Trochu jiná realita? Píše se rok 1953, od vítězství uplynuly dva roky a Češi si začínají uvědomovat, že výhodné spojenectví nepřineslo to, co od něj na počátku očekávali. Válka skončila, ale smrtící stroj v setrvačnosti zabíjí dál. Včerejší hrdinové jsou dnes zločinci a obyčejný člověk netuší, jaký bude zítřek. Jen Walter Řezníček je se svou budoucností smířený. Těžko si ale představit, že by mu ji někdo záviděl.

Část z Pagiho recenze: Jan Poláček sáhnul po alternativní variantě výsledku druhé světové války a napsal text, jehož děj by se vešel do delší povídky, aniž by čtenář měl pocit, že ho autor ošidil o jediný dějový zvrat. Jan Poláček ale nepsal akční příběh typu, jaký jsme poznali ve Valhale Františka Novotného. Soustředil se tu na atmosféru a prostředí, skládá je do mozaiky z krátkých črt, a kdybych měl jako editor rozhodovat, jak knihu zkrátit o třicet stran, nadřel bych se. Optika je nastavená na detail - na Waltera, na jeho starosti o maminku, na jeho nudnou a nepříliš dobře placenou práci, na jeho sousedy, a v neposlední řadě na jeho vzpomínky, a také na plytké starosti plytkých lidí, apatii demobilizovaných vojáků, ale také nekompromisní politické procesy a na ně navazující rozhořčení vyšších důstojníků vedoucí k více nebo méně skrytému odboji proti geniálnímu Vůdci.

Recenze, ukázka, křest knihy...

Brasyl

Autor: McDonald Ian

Překlad: Miroslava Polová

Anotace: Román o Brazílii, zemi, kam dějiny zanesly mnoho barev pleti a řadu náboženských kultů, zemi hlubokých pralesů, dusného horka a slunce, lásky k fotbalu a nekonečných telenovel. V příběhu ze tří různých epoch – minulosti, přítomnosti a budoucnosti – se v přívalu nádherných detailů dostáváme k samotné esenci domova jednoho z největších pozemských národů. Z nespočtu drobných pramínků se v pozoruhodně vystavěném příběhu slévá dokonalý obraz největší jihoamerické země... A s ním na povrch vyvěrá nespočet otázek o samotné podstatě skutečnosti. Je vše propojeno skrze prostor i čas v křehké tkanině reality? Existuje jeden vesmír nebo mnoho vesmírů? Myšlenkově bohatý román britského prozaika poskytuje nejen odpovědi, ale i řadu dalších, neméně zajímavých otázek. Kniha byla vydána ve spolupráci s nakladatelstvím Triton.

Jiří Popiolek o knize: Brasyl je ukázkou moderní poučené sci-fi, která nasává vlivy ze všech možných stran, aby je mohla sežvýkat a vyplivnout v celistvém, z autorského hlediska racionálním, ale pro čtenáře zároveň nesmírně halucinogenním tvaru. (recenze Pevnost 7/2010)

Recenze a ukázka z románu.

Labyrint

Autor: Pavel Renčín

Anotace: Rita se probudila ve tmě. Řetězy se jí zařezávají do rukou, tvrdá židle tlačí do zad. Netuší, jak se sem dostala. Možná ji unesli? Jak se vzápětí ukáže, stejně jsou na tom i čtyři další lidé. Student, stařičký důchodce, modelka a uprchlý vězeň. Někdo je uvěznil pod zemí. Proč? A co mají společného? Aby to zjistili, budou muset utéci ze smrtícího labyrintu pražské kanalizace, která skrývá mnohem víc, než kdo tuší. Pod víky kanálů začíná boj o život. Na zoufalé hrdiny čeká tlupa bezdomovců, která už ztratila pojem o tom, co je lidství. Bláznivý rytíř-knihovník, prchající před svou minulostí. Lidožroutská mafie Hluchých a mnohem víc... Hraje se podle drsných pravidel. Kdo se zastaví, zemře. Pouze zapomenutá válečná tajemství mohou přinést vysvětlení. To ale počká... hlavní je teď přežít.

Labyrint vznikal po dobu jednoho roku jako on-line román na pokračování na internetových stránkách autora a zároveň vycházel v časopisu Pevnost. Během této doby jej přečetlo jenom na internetu víc než dva a půl tisíce čtenářů, kteří mohli svými komentáři do děje vstupovat a tvořit tak osudy hlavních protagonistů. Těmi jsou mzdová účetní, dva studenti, vězeň a důchodce – tedy různorodá skupinka lidí, kterou spojuje jeden zásadní životní zlom – všichni byli uneseni do pražského podzemí, aby splnili úkol, o němž ale nemají nejmenší tušení...

"73 dílů Labyrintu jsem psal v těsném spojení se čtenáři. V anketách, v hlasování i svými komentáři ovlivňovali, kudy se skupina vydá, kdo přinese jaké oběti, jak si poradí s překážkou, a tak dále. Román postupně přerostl sám sebe a čtenáři začali sami vytvářet alternativní kapitoly, básně či obrazy s tématikou Labyrintu. Interaktivní dílo je podle mě fenomén, který bude díky vlivu sociálních sítí čím dál populárnější," říká Pavel Renčín.

Na motivy Labyrintu vzniklo také torzo metalové opery, několik komiksů a navazujících legend. Na přání čtenářů vychází nyní Labyrint i v knižní podobě, včetně výše zmíněných textů a nejzajímavějších příspěvků z diskuze.

Recenze románu.

Spiknutí Ryšavého vlka

Autor: Robert V.S. Redick

Překlad: Zdeněk Uherčík

Anotace: Císařský obchodní koráb Chathrand zmizel na otevřeném moři. Panují obavy o osud lodi i všech, kdo se nacházeli na palubě. Chathrand, který naposledy kotvil na Simje, vyplul před dvanácti týdny za mírné letní bouřky ke svému domovskému přístavu v Etherhorde se šesti sty námořníky, oddílem císařské námořní pěchoty čítajícím sto mužů, šedesáti dehtaři a rozličnými cestujícími od nejsprostších po nejurozenější. V dopisech odeslaných ze Simji jsou zmínky o klidu na lodi a velmi pohodlné plavbě. Záhada zůstává nerozluštěna, neboť se dosud nepodařilo nalézt žádný vrak. Šíří se spekulace a veřejnost chce vědět: Co zahubilo krále korábů? Úvodní svazek fantasy trilogie z paluby fascinujícího námořního korábu.

Stará spojení / Staryje svjazy

Autor: Strugackij Arkadij, Strugackij Boris

Překlad: Libor Dvořák

Anotace: Světově uznávaní ruští spisovatelé v žánru sci-fi - bratři Arkadij a Boris Strugačtí - byli vždy vnímáni jako nedělitelná autorská srostlice. Že tomu tak nebylo vždy a od samého počátku, ukazuje tato malá knížečka. Najdete v ní pět malých próz, jež jsou tematicky svázány motivem "jiné paměti". Mohli bychom je označit za Arkadijovy a Borisovy juvenilie, a také první pokusy o společnou tvorbu - s komentáři Borise Strugackého k tomu, jak se rodil mechanismus této mnohaleté tvůrčí spolupráce. Česko-ruské bilingvní vydání.

Trix Solier - Čarodějův učeň

Autor: Lukjaněnko, Sergej Vasiljev

Překlad: Iva Dvořáková

Anotace: Je mu čtrnact, je následníkem trůnu a většinu času věnuje četbě knih a starých letopisů. Těch doporučených, ale mnohem raději těch nedoporučených. Ze dne na den se z Trixe Soliera stává sirotek a osamělý psanec na útěku. Naštěstí se Trix narodil s darem, o němž nikdo ani netušil. Pomůže mu studium magie u Radiona Šťovíčka pomstít rodiče a vrátit se na trůn? Vtipná a čtivá fantasy nezapře svého autora, který se sice poprvé, ale zato maximálně zdařile pouští na pole literatury pro mládež.

Vyslanci mrtvých

Autor: Castro Adam-Troy

Překlad: Aleš Drobek

Anotace: Lidé, jakož i celá plejáda dalších inteligentních tvorů, jsou většinou vazaly nejrůznějších korporací, církví či politických vůdců. Svobodu si musí každý nejprve odpracovat. Nade vším pak jako bohové dohlížejí všemocné umělé inteligence nejasného původu. Andrea Cortová je detektivkou Diplomatického sboru lidstva a na habitat Jedna Jedna Jedna ji poslali vyšetřit vraždu dvou tamějších lidských obyvatel. Potíž vězí v tom, že hlavními podezřelými jsou umělé inteligence, které habitat vybudovaly a zabydlily experimentální rasou inteligentních lenochodů. Jak může osamocený člověk vyhlásit válku bohům? Román na pomezí noir detektivky a space opery získal Pamětní cenu Philipa K. Dicka.

Redakce


zpět na článek